CHP PM üyesi, Ergenekon kumpas mağduru eski Teğmen Mehmet Ali Çelebi İdlib'de 34 Mehmetçiğin şehit edilmesinden sonra kritik uyarılarda bulundu. Çelebi 15 Temmuz'dan sonra kapatılan askeri hastanelerin, askeri liselerin derhal açılması gerektiğini söyledi.

‘HAREKATIN SİYASİ HEDEFİ SURİYE DEVLETİ OLAMAZ’
"İdlib’de siyasi hedef Esad rejimi olamaz. Meclis böyle bir yetki vermemiştir.Tezkere savaş değil, terörle mücadele tezkeresidir. Mehmetçik’e yönelik tehdidin sınır ötesi takibi, göçün güvenli bölgede durdurulmasına dairdir. Savaş yetkisi Anayasa 92’ye göre TBMM’ye aittir" bilgisini veren Çelebi şu ifadeleri kullandı:

BEDELLİ ASKERLİK YAPAN DAMAT DAHİ YAŞ ÜYESİ’
“1 senede subay yetişmez. Askeri liseler tekrar açılmalı, Harp okulu eğitim sistemi yeni nesil savaşlar açısından sorgulanmalı, Gayri nizami harp eğitimi önemsenmeli,Askeri öğrenci alım komisyonlarında siyaset değil liyakat esas alınmalıdır. TSK'da atama sisteminin bozulduğunu, ordunun parti ordusu haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Çelebi, "Bedelli askerlik yapan Damat dahi YAŞ üyesi. “

‘ORDU SİSTEMİMİZİ BOZDULAR’
“Ordunun ATAMA sistemi bozulmuştur. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ilgili ilgisiz sivillerle doldurulmuştur. ^Bu siyasi müdahaleye açık halde, milli ordu parti ordusu haline gelir, savaş sanatı bilimsel icra edilemez. Ordu yargı sistemi bozulmuştur. Askeri mahkemeler, disiplin mahkemeleri kaldırılmıştır. Disiplin zafiyetinin önüne geçebilmek için;


‘ASKERİ MAHKEMELER YENDİEN KURULMALI, ASKERİ HYASTENELER AÇILMALI’
“Askeri mahkemeler korunmalıdır. Askeri Yargıtay Yargıtay’ın; Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Danıştay’ın içinde birer daireye dönüştürülmelidir. Bu kritik süreçte kapatılan askeri hastaneler derhal açılmalıdır. Uzman askeri doktorlar görevlendirilmelidir. Askeri hastanelerin bir görevi de daima savaşa hazırlık halinde olarak boş yatak, stok ilaç ve malzeme bulundurmaktır. Bunu devlet hastanelerinde sağlamak zordur.”

Çelebi'nin bu uyarılarından sonra bugün Aydınlık gazetesinde dikkat çeken bir haber yer aldı. Haberde 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra kapatılan askeri hastanelerin tekrar açılmaya başlanacağı iddia edildi.

Kaynak: Teğmen Çelebi Twitter/Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ