ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Kobani olarak tanınan Mazlum Abdi ile konuştuğunu duyurdu.

PKK TRUMP’A TEŞEKKÜR EDİYOR

Senatör Lindsey Graham, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Suriye'deki Suriye Demokratik Güçlerinin Komutanı General Mazlum Abdi ile konuştum. Mazlum Abdi, Trump yönetiminin şiddeti durdurma çabalarını takdir ediyor” dedi. “General Mazlum, ateşkesin tutulması konusunda endişeli ve Ankara’nın Kürtlere yönelik etnik temizlik amacını asla kabul etmeyeceklerini vurguladı” diyen Graham, şu ifadeleri kullandı:

‘KONGRE’DE İLGİLENECEĞİM’

“Kürtler için tampon bölge kabul edilebilir ancak yüz binlerce kişiyi yerinden eden askeri işgal güvenli bir bölge değil. Bu etnik temizliktir. Umarım tüm tarafların kazanacağı bir duruma ulaşabiliriz. Ama General Mazlum'un endişelerini paylaşıyorum. Ayrıca, Kongre’nin Kürtlerin durumuyla ilgileneceğini söyledim.”

BEŞ GÜN OPERASYON DURACAK
Dün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ankara'daki temasları sonrasında varılan anlaşma ile Türkiye Rojava’da DSG'ye yönelik operasyonunu beş gün boyunca durdurma kararı almıştı.

PKK 20 MİL GÜNEYE ÇEKİLECEK

Anlaşma uyarınca 120 saat içerisinde DSG, sınırdan 20 mil yani 32 kilometre güneye çekilecek. Ayrıca YPG'nin silahları toplanacak ve bölgede kurulacak güvenli bölge öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak.

Mazlum Abdi, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma hakkında, "Ateşkes çatışmaların sürdüğü iki bölge Gire Spi ve Sere Kaniye içindir. Biz bu şekliyle kabul ediyoruz. Diğer bölgeler için henüz tartışma yoktur" demişti. Ancak Türkiye “güvenli bölgenin” Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar kapsadığını açıkladı.

Ateşkesin ilk günü bugün olmasına rağmen, özellikle Serê Kaniyê de çatışmaların yaşandığı belirtildi. DSG, Türkiye’yi ateşkesi çiğnemekle suçladı.

Kaynak: Erbil/ Rudav

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ