5961 görüntülenme 04 Ağustos 2020
Ayasofya’da Taliban bayrağı açılmasının ardından Afganistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye örgütün propaganda yapılmasını önlemek için gerekli tedbirleri alma çağrısı yapıldı. Diyanet'ten ise hala bir açıklama gelmedi.

TEDBİR ALIN

Sputnik’in Tolo News’den aktardığı habere göre; İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Goran Hivan, Taliban destekçilerinin Türkiye ve İran’daki eylemlerine son verilmesi ve propagandanın önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi

EYLEMLERE İZİN VERMEYİN
Olanların Afganistan’daki barış sürecine engel olduğunu belirten Hivan, “Afganistan yönetimi de halkı da barış sürecini destekliyor. Süreç onlar tarafından da desteklenmeli, ayrıca bu ülkelerde gerçekleşen, sürece zarar verebilecek eylemlerden kurtulmalılar” ifadelerini kullandı. Hivan, söz konusu eylemlerin desteklenmesinin Afganistan’ın içişlerine müdahale olarak değerlendirileceğini ifade etti. 

NELER YAŞANIYOR
Ayasofya 24 Temmuz’da cami statüsünde ibadete açılırken tarihi yapıya ziyaretler sürüyor. Tartışmalar devam ederken kimliği belirlenemeyen bir grup Ayasofya içerisinde terör örgütü Taliban bayrağı açarak tekbir getirdi.

ANINDA MÜDAHALE YOK

Görüntülerde, grubun Taliban örgütü tarafından kullanılan ‘Tevhid bayrağı’ tuttuğu, bayrağın alt kısmında ise ‘Afganistan İslam Emirliği’ yazılı olduğu görülüyor. ‘Tevhid bayrağı’ üzerinde, “Allah’tan başka Tanrı yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelen “La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah” sözleri yazılı olsa da, sözlerin beyaz zemin üzerine siyah yazıyla yazılı versiyonunun Taliban tarafından örgüt bayrağı olarak kullanıldığı biliniyor.

ŞERİAT DEVLETİ

Şeriata dayalı bir sistem kurmak isteyen Taliban örgütü Afganistan'da yapılan terör saldırıları ve sivillerin katledilmesiyle gündeme gelmişti. Taliban terör örgütü El -Kaide ile de bağlantısı ve terörizm eylemleri nedeniyle Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde terör örgütü kabul ediliyor.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ