Politika
23 Kasım 2021 ( 173 görüntülenme )

Ekonomistler Toplandı 'Ağır Bunalım Cinnet'

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM Grup Başkanvekili Erhan Usta, Ankara Milletvekili ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ekonomi gündemine dair basın açıklamasında bulundu. İlk olarak ekonomi gündemini değerlendiren Tatlıoğlu, şöyle konuştu;

‘TÜRKİYE’DE BİR YÖNETİM BUNALIMI VAR’
“Geldiğimiz nokta adeta Türk ekonomisine bir saldırı, adeta Türkiye'nin uluslararası itibarına bir suikast girişimi izlenimi veren bu fotoğraf ve bu sürecin sonuçlarını bugünkü haliyle görüyoruz. Bize sorulan soru şu; Türkiye cinnet mi geçiriyor? Evet, bir yönetim bunalımı var. Ve Türkiye, bu tek adam yönetiminin ve iradesinin ezdiği kurumsal yapıdan sonra yaşadıklarımız, Türk ekonomisini yapısal tıkanma içerisinde debelendirmekte ve ekonomiyi ağır anemiden abondan duruma getirmiştir”

‘FAİZE KARŞI OLDUĞUNU SÖYLEYENLER ÜLKEYİ FAİZCİLERE TESLİM EDİYOR’
“Bu da gerçekten bir zihni savrulmanın ürünüdür. Türkiye, bugün daha fazla faize teslim edilmiştir. Bugün daha fazla faizcilere teslim edilmektedir. Politika faizi yüzde 18 iken Türkiye'nin borçlanma faizleri 17,5, politika faizi 14 iken Türkiye'nin borçlanma faaliyetleri 22'ye çıkmıştır. Türkiye'nin düşmanları bugün daha çok sevinmekte, dostları daha fazla üzülmektedir”

‘BU SİYASİ İKLİM DEĞİŞTİRİLMELİDİR’

* Yapısal tıkanma, partili cumhurbaşkanlığının ortaya koyduğu bir Erdoğan maliyetidir. Türkiye, yönünü kaybetmiş bir binicinin olduğu sağlam at gibidir. At sağlamdır, ama binici yönünü kaybetmiş, zihni savrulma içerisindedir. Buradan çıkış, siyasal iklim değişikliğini mecburi kılmaktadır.”

DURMUŞ YILMAZ ‘BU POLİTİKA YANLIŞ’
Durmuş Yılmaz ise “ Bugün gelinen noktada bu makas değiştirme bir tercihtir. Bize göre çok büyük bir yanlıştır. Ama karar alıcılar nezdinde herhangi bir yanlışlığı yoktur. O nedenle bunun düzeltilmesi mümkün değildir. Önce kararın yanlış olduğu kabul edilip, kamuoyuyla iletişime geçilecek ve ancak ondan sonra bu gerekli tedbirler alınarak yapılabilir.” Diyerek izlenen ekonomik politikanın yanlışlığına dikkat çekti.

‘ÇIKIŞ ERKEN SEÇİM’

“Biz bu işin tersine çevrilebileceğine inanıyoruz” diyen Durmuş, “Yapılması gereken şey bu kararı millete verdirmek ve sandığı tez zamanda milletin önüne koymaktır” çağrısında bulundu.

‘BU BİR İFLASA GİDİŞTİR, SÜRDÜRÜLEMEZ’
İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Erhan Usta ise şöyle konuştu: * Şu anda geldiğimiz noktada dış borçlar 5,9 trilyon liraya çıktı. Yılbaşından bu yana TL'nin değer kaybetmesinden dolayı 2,7 trilyon lira bizim dış borçlarımızın TL karşılığı arttı. 2020 yılında 84 milyon insandan topladığımız vergi 1 trilyon lira. 84 milyondan topladığımız 1 trilyon liranın 2,7 katı kadar yılbaşından bu yana kadar dış borçlarımızın TL karşılığı arttı. Bu bir iflas senaryosudur. Bu gidişatın bu şekilde sürdürülmesi mümkün değildir.” Diyerek bu ekonomik politikanın sürdürülemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ