Politika
05 Nisan 2021 ( 8530 görüntülenme )

E. Oramiral 'Tepki Var'

2013 yılında istifa eden Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'den amirallerin gözaltı alınmasına tepki geldi.


'HALKIMIZI TEHLİKELERDEN HABERDAR ETMEK İSTEDİLER'
Nusret Güner, "Hiçbir askeri/ siyasi gücü olmayan, yegane gücü 30-40 yıllık devlet tecrübesi olan 103 EMEKLİ AMİRALİN Montrö Sözleşmesinin hayati olduğuna, tarikat mensuplarının Deniz Kuvvetlerine alınmasının tehlikesine dikkat çekerek Türk Milletini bilgilendirmesi demokratik bir harekettir.

'ŞİMDİ GÖZALTI'
Maalesef Halkımızı olabilecek tehlikelerden haberdar etmeye çalışan 103 değerli Amiralimizin en azından bir kısmını bu sabah erken saatlerde gözaltına almaya başladılar" dedi.

Amiraller 'Eş Zamanlı Gözaltı'
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'montrö' bildirisinde imzası olan 10 emekli amiralle ilgili gözaltı kararı aldı. Başsavcılığın bildiri soruşturmasında emekli amirallerden 10'u gözaltına alınırken, dört amirale de 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

‘MONTRÖ BİLDİRİSİ’

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 103 emekli amiralin açıklaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

10 GÖZALTI KARARI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı. Emekli amirallerin evlerinde arama başlatıldığı belirtildi.

Kaynak: Ajanslar/gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ