Bursa Nilüfer'de Çocuk Sağlığı Uzman Hekimi olan Dr. Orhan Sevinç Cura, sosyal medya hesabından paylaştığı veriler ile Bursa’daki corona virüsü pozitif çıkan vaka sayısındaki artışa dikkat çekti. Cura, Bursa’nın İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli’nden sonra vaka sayısı olarak beşinci il olduğunu belirtti.

POZİTİF VAKA SAYISI BİNİ AŞTI
Dr. Cura, Bursa merkez olmak üzere ilçelerinde yer aldığı corona virüsü pozitif vaka sayısını gösteren bir tablo paylaştı. Tabloda Bursa’da toplam vaka sayısı bin 545 olarak yer aldı. Corona virüsü pozitif vaka sayısının merkez ve ilçelere dağılımı ise şöyle: Yıldırım 400, Osmangazi 325, Nilüfer 220, İnegöl 138, Mustafakemalpaşa 99, Gemlik 92, Karacabey 69, Mudanya 51, Gürsu 40, Orhangazi 37, Kestel 25, İznik 25, Yenişehir 24.”

‘ABARTMA YOK EVDE KALIN’
Dr. Cura paylaşımının devamında ise, “Evde oturun, oturmadıkça kötüye gidiyoruz! Dün canlı yayında AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin 3 gün öncenin rakamlarını verdi. Bin 110 vaka dedi. Milletin konuyu ciddiye alması ve önlemlere uyması için bu paylaşımları yapıyoruz. Abartma asla yok” ifadelerini kullandı.

DÜNDAR: 'YAZIK OLDU ONCA ÇABAYA, KABUS GİBİ'
Öte yanda 31 büyükşehir ve Zongıldak'ta önceki gün 2 gün süre ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı kararı ile birlikte pazarlar akın eden vatandaşlar, sosyal mesafe kuralarını hiçe sayarak alışveriş yaptı. Gazeteci Uğur Dündar, dün gece ile ilgili izlenimleri paylaştı. Önceki gece hakkında izlenimlerini paylaşan gazeteci Uğur Dündar, “Kâbus gibi bir geceydi. Halkı hazırlamadan, belediyelere bile haber vermeden, öniz gitmedi. Pazarlar hücumda ne maske takıldı, ne de sosyal mesafe bırakıldı. Yazık oldu onca çabaya ”dedi.

BİLİM KURULU 'ACISI ÇIKAR'
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sokağa çıkma yasağının ilan sonuçlarını dakikalarda kaydedilen izdiham görüntülerini değerlendirdi. Tevfik Özlü, “Son 5 gündür iyi gidiyordu, biraz kontrol altına almaya başlayacaktı ama bu tedbirler alınmadığı için halkımız bu tedbirsiz dışarı çıkacak için maalesef şimdi korkunç bir bulaşma nedeni var”


'10 GÜN İÇİNDE BİR BEDELİ OLACAK '
Özlü, “Şu ana kadar son dört, beş gündür iyi haberler geliyordu ve seviniyorduk ama ben bugün bir kırılma noktasına geldiğimizi düşünüyorum bugünkü bu sokaklara taşan insanların bulaştırmasının önümüzdeki bir hafta 10 gün içerisinde bir bedelinin olacağını düşünüyorum."diye konuştu.

TÜM TEDBİRLER HEBA OLDU
Samsun’da sokağa çıkma yasağını duyan vatandaşlar halk pazarlarına, marketlere ve fırınlara akın etti. Samsun'un İlkadım ilçesi Ağabali Caddesi üzerinde kurulan pazarda ise vatandaşlar yoğun bir şekilde alışveriş yaptı. Halk pazarı vatandaşların akın etmesiyle erken açıldı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dün gece 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edileceği duyurusunun ardından vatandaşların tekel ve fırınlara akın etmesini değerlendirdi.

‘RİSK BÜYÜK KENDİNİZİ KARANTİNAYA ALIN’
Posta yazarı Candaş Tolga Işık'a konuşan Kara, "Risk çok ama çok büyüdü. Dün akşam itibarıyla sokağa çıkanların mutlak ama mutlak suretle kendilerini karantinaya almaları gerekiyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ