Ana Sayfa
06 Ocak 2022 ( 10460 görüntülenme )

Durum Ağır 'Türk Büyükelçiliği'nden Uyarı'

Olayların önünün alınamadığı Kazakistan’da NurSultan Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının resmi makamlar tarafından yapılan açıklamaları takip etmelerini istedi, ayrıca kalabalık yerlerden uzak durulması çağırısı yaptı.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN UYARI
Büyükelçilik ayrıca Almatı ve Aktau’da bulunan vatandaşlar için irtibat numaraları yayınladı, konsolosluk çağırı merkezinin numarasını paylaştı. Göstericilerin denetimi ele geçirmeye çalıştığı Almatı Havalimanı’nda ve kent merkezindeki otellerde mahsur kalanları tahliye etmek için de planlar yapıldığı öğrenildi.

MAHSUR KALANLAR VAR
Bölgede mahsur kalanlar arasında THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, eşi Tuğçe Saatman, THY çalışanları ve yakınlarının da bulunduğu belirtiliyor. Mahsur kalanların kurtarılması için hem kargo uçaklarının hem de komşu ülkelerden kaldırılacak yolcu uçaklarının devreye sokulması bekleniyor.

AYCI VE EŞİ UÇAĞA GÖTÜRÜLMEDİ
Bu arada, Almatı Havalimanı’nda bulunan kargo uçağı mürettebatının da muhalifler tarafından uçaktan indirildiği, Aycı ve eşinin de yollar güvenli olmadığı için kent merkezinden uçağa götürülemediği öğrenildi. THY, Sözcü’nün bu konuyla ilişkin sorularına yanıt vermedi.

KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN AÇIKLAMA
Kazakistan'da akaryakıt zammına karşı başlayan gösterilerin ardından ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilse de olaylar henüz durulmuş değil. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulyi ülkesinde yaşanan son gelişmeleri aktardı. Saparbekulyi, "Yapılan incelemeler göre, Kazakistan'ın yurtdışında eğitilmiş terörist gruplar tarafından silahlı bir işgalle karşı karşıya olduğunu göstermekte" ifadesini kullandı. İşte o açıklamalar:

‘BİZE DESTEK OLUN’
"Kazakistan ve Cumhurbaşkanı Tokayev ile ilgili bilgi kirliliği içerisinde bir takım asılsız/manipülatif paylaşımlar yapma zamanı değil, dayanışma çerçevesinde ülkemizin bulunduğu bu zor dönemde kardeş Türk halkının devletimizin yanında olduğunu gösterme zamanı.”

‘BU BİR DIŞ MÜDAHALE’
“Kazakistan Dışişleri Bakanlığı: Almatı'daki olaylar idari ve askeri tesislere saldırılması, havaalanının ele geçirilmesi ve yabancı yolcu ve kargo uçaklarına el konulması saldırganların eylemlerinin son derece hazırlıklı ve koordineli olduğunu göstermektedir. Yapılan incelemeler göre, Kazakistan'ın yurtdışında eğitilmiş terörist gruplar tarafından silahlı bir işgalle karşı karşıya olduğunu göstermekte.”


AKARYAKIT ZAMLARIYLA BAŞLADI
Pazar günü ülkede LPG’ye uygulanan tavan fiyat politikasının rafa kalkmasıyla ülkede çok yoğun kullanılan LPG fiyatlarının artması ülkede tepki çekmişti. Ülkenin bazı kentlerinde göstericiler sokağa çıkarken hükümetin istifa etmesi ve bunun Cumhurbaşkanı Cömert Tohayev tarafından kabul edilmesi tepkileri dindirmedi.

İÇ KARIŞIKLIK SÜRÜYOR
Pazar gününden beri göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar devam ederken, 8 polis ve askerin çatışmalarda yaşamını yitirdiği duyuruldu. Rusya ve Ermenistan’ın da bünyesinde olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, bölgeye barış gücü gönderme kararı aldı.

Kaynak: Ajanslar/Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ