Ekonomi
05 Aralık 2018 ( 206 görüntülenme )

Dünyanın en büyük üçüncü bankasına AĞIR İTHAM!..

ABD’li ekonomi ve hukuk profesörü William Black Deutsche Bank’ın işlediği suçların yeni bir küresel ekonomik krizi tetikleyebileceğini söyledi. 1986 – 95 döneminde ABD’de yaşanan tasarruf ve kredi krizinde tepe mali denetleyici otoritelerden biri olan Profesör Black, usawatchdog.com’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

‘HER TÜRLÜ DÜMEN VAR’

"Deutsche Bank Almanya’da açık ara en büyük banka. Ancak aslında bu kurum, aynı zamanda Almanya’daki en büyük sabıkalı kuruluş. Aklınıza gelebilecek her konuda bir dolap çeviriyorlar ve sürekli yakalanıyorlar. Bu, hırsızsanız bile rekabetçilik anlamında hiç iyiye işaret değil."

Deutschebank’ın ‘batamayacak kadar büyük’ kavramının somut örneği olduğunu ve batmasına izin verilmeyeceğini kaydeden Prof. Black, şu ifadeleri kullandı:

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ BANKASI, EKONOMİ KRİZİ TETİKLEYEBİLİR’

"Sonuç olarak bir sonraki krize neden olabilirler. Bu şartlarda, bir kurtarma paketi hazırlanacaktır. Fakat, böyle bir kurtarma da bir başka ekonomik krizi tetikleyebilir. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin en büyük bankası, çalışamaz hale gelirse bu Almanya’nın da durgunluğa girmesi demek olur. Almanya krize girerse bu da küresel bir krizin potansiyel nedenlerinden biri olacaktır."

"14 MİLYAR DOLAR CEZA"

2008 krizi sonrası ortaya dökülen skandallar Deutsche’nin sermaye erime hızını arttırmıştı. Alman bankası, ABD’de ipotekli emlak piyasasında yaptığı işlemler nedeniyle 14 milyar dolar, libor faizlerinin yapay şekilde belirlenmesi skandalında da 2.5 milyar dolar ceza almıştı. İki hafta önce, Alman finansal denetim otoritesi BaFin, Deutsche Bank’tan, Danimarka merkezli Danske Bank’ın Estonya Şubesi üzerinden gerçekleştirilen 230 milyar dolarlık şüpheli işlemlerde nasıl bir rol oynadığına dair bilgi istedi.

Tüm bu skandallar ve bankanın bir türlü düzelmeyen mali yapısı Deutsche’nin borsada da kan kaybetmesine neden oluyor. Almanya’nın en büyük bankası bu yıl hisse değerinin yaklaşık yarısını kaybetti.


Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ