İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Erzurum'da bir otelde düzenlenen Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine değinerek, neredeyse her seçimde, artık duymaktan ve okumaktan bıkılan aynı senaryolarla ve aynı altı boş, temelsiz iddialarla seçim gündeminin meşgul edildiğini söyledi.

‘BİZDEKİ SEÇİM GÜVENLİĞİ DÜNYADA YOK’

Bakan Soylu, Erzurum'da düzenlenen Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'nda ,"Türkiye seçim yapma ve seçim güvenliği konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biridir ve hatta başlarındadır" dedi. Soylu, hemen her seçimde, aklı başında anketlerle seçim sonuçlarının neredeyse örtüşmesine rağmen, seçimler daha gerçekleşmeden bir manipülasyon çabası, çeşitli bahanelerle seçimlere şaibe karıştığı iddialarının, artık neredeyse her kesimi irite eden hal aldığını aktardı.

‘SEÇİM İŞLERİNDE TÜRKİYE DÜNYADA BİRİNCİ’

Soylu, "En son 24 Haziran seçimlerinde aynı iradeyi ortaya koyanlar, şaibe iddialarıyla insanları seçim akşamı tahrik etmeye çalışanlar, seçim sonuçlarının netliği karşısında yaptıkları tezviratın temelsiz ve yanlış olduğunu kendileri itiraf etmek durumunda kalmışlardır. Türkiye seçim yapma ve seçim güvenliği konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biridir ve hatta başlarındadır" diye konuştu. Soylu, bazı aksaklıklarında olabileceğini şu sözlerle ifade etti;

'ART NİYET TAŞIYANLAR DA OLABİLİR'

"Art niyet taşıyanlar da olabilir ama önemli olan bunların tespit edilip düzeltilmesini temin eden bir mekanizmanın varlığı ve bunun işliyor olmasıdır. Keza Sayın Cumhurbaşkanımız da geçtiğimiz günlerde, herkesin kendi yaşadığı yerde oy kullanması, farklı davranışlar ve arayışlar içine girmemesi gerektiğini, bunu tasvip etmediklerini, hatta bundan şikayetçi olduklarını ifade ettiler. 

Dolayısıyla bunu seçime gölge düşürecek bir gündem maddesi haline getirmeye çalışmanın, iyi niyetle izah edilebilir bir tarafı yoktur."

‘AMACIMIZ DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEK’

"Seçimi böyle küçük hesaplarla tarif etmeye çalışmak akla ve vicdana uygun değildir." diyen Soylu, tek gayelerinin, herkesin kanun ve kurallar çerçevesinde oyunu kullanabilmesi ve demokrasiye güç vermesi olduğunu kaydetti.

'OY HAKKI OLAN SURİYELİ SAYISI 79 BİN 820 KİŞİDİR, OY KULLANABİLENLERİN SAYISI 53 BİN 99'

Türkiye'deki Suriyelilere de değinen Soylu, "Türkiye'de vatandaşlık almış, oy hakkı olan Suriyeli sayısı 79 bin 820 kişidir. Bunların içinden reşit olmayanları çıkardığımızda önümüzdeki seçimde oy kullanabilecek olanların sayısı 53 bin 99'dur. Yani sokakta gördüğünüz her Suriyeli oy kullanıyor değildir. Keza bu 53 bin kişinin içinde 2011 öncesinde vatandaşlık hakkını elde etmiş olanlar, evlendiği için eş durumundan vatandaşlık hakkını elde etmiş olanlar da dahildir. " şeklinde konuştu.

Soylu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş'ın iddialarına da değinerek, şunları dile getirdi:

'OY KULLANMA HAKKI OLAN BÜTÜN SURİYELİLER OY KULLANSA HATAY'DAKİ SİYASET ETKİLENMEZ'

"Geçtiğimiz günlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, bu yönde aslı astarı olmayan bir ifade kullandı. Türkiye'de oy kullanma hakkı olan bütün Suriyelilerin tamamı, Hatay'daki seçmen sayısının ancak yüzde 5'ine tekabül etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, oy kullanma hakkı olan bütün Suriyeliler Hatay'da oy kullansa, Hatay'daki siyasetin etkilenmesi zaten mümkün değildir. Kimse kusura bakmasın, biz sanrılarla, yalanlarla, atıp tutanlarla iş yapamayız. Elimizde devletin resmi rakamları, kayıtları varken ne idüğü belirsiz ifadelere demokrasimizi kurban edemeyiz. Bizim için birilerinin tezviratları değil, gerçekler esastır."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ