Dünyayı etkisi altına alan corona virüsün ilk olarak, Romalılara karşı verdiği mücadele ile bilinen Asteriks karakterinin çizgi romanında görüldüğü ortaya çıktı. Fransa’da Le Figaro gazetesi, corona virüsten ilk bahsedenlerin, Romalılara karşı verdiği ile mücadele ile bilinen Asteriks'i çizen karikatüristler olduğu belirtildi. Orijinal haber şöyle;

DANS ASTÉRİX, LE CORONAVİRUS EXİSTAİT DÉJÀ ET AVANÇAİT MASQUÉ
Le tandem Jean-Yves Ferri et Didier Conrad, héritiers d’Uderzo et de Goscinny, ont imaginé un ennemi des irréductibles Gaulois. Avec pour patronyme, le nom de cette famille de virus responsables d’infections respiratoires.

DEPUİS 2017
Un coronavirus se répandait déjà, en 2017, dans les rayonnages de nos librairies. Publié à cinq millions d’exemplaires, Astérix et la Transitalique met en scène un coureur de char masqué, principal ennemi de nos irréductibles Gaulois. Son nom? Coronavirus. Accompagné de son fidèle compagnon Bacillus et champion dans son domaine, il est particulièrement acclamé par la foule..."

TÜRKİYE'DE DE ÇOK İZLENDİ

Türkiye'de de önemli bir hayran kitlesi bulunan Asteriks, defalarca sinemaya uyarlandı. Özelikle gençler ve çocukların ilgiyle izlediği Asteriks'in, corona virüse yıllar önce dikkat çektiği görüldü.


ASTERİKS, CORONA VİRÜS'E KARŞI SAVAŞIYOR
2017 yılında yayınlanan çizgi romanda, Galyalı Asteriks karakterinin Romalılarla arabalı at yarışı yaptıkları sırada Romalıların atlarını yönlendiren kişi olarak tasvir edilen corona virüse karşı mücadele ettiği ortaya çıktı. Corona virüs adlı karakterin yüzündeki maske de dikkat çeken başka bir ayrıntı olarak yer aldı.

ASKERİKS KİMDİR?
Asterix, Fransızların dünyada 100 dile çevrilmiş bir çizgi roman kitabının kahramanıdır. Türkiye'de de çok sayıda okuru bulunan çizgi romanda şimdiki Fransa'nın olduğu yerde yaşayan Galyalıların Roma İmparatoru Jül Sezar'la Corona virüs, ilk olarak Asterix'te ortaya çıkmış

Kaynak: Le Figaro/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ