ABD’nin, IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğü açıklamasını değerlendiren Rusya Savunma Bakanlığı, Washington’un, Bağdadi’nin Nusra’nın kontrolündeki topraklarda bulunduğuna dair doğrudan delil sunma çağrısını yaptı.

'ÇELİŞKİLİ AYRINTILAR'
Konaşenkov, “Bu operasyonda yer alan doğrudan katılımcı ve ülke sayısındaki artış ve her birisinin tamamen çelişkili ayrıntılar vermesi, operasyonun gerçek ve başarılı olduğuna dair soru işaretleri ve şüpheler doğuruyor” dedi.

‘ABD UÇAKLARINA DAİR BİR BİLGİMİZ YOK’
Trump’ın, “Ruslar, onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı” sözlerini de değerlendiren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Bu operasyon sırasında ABD savaş uçaklarının İdlib gerilimi azaltma bölgesi hava sahasından geçişine yardımcı olunduğuna dair hiçbir bilgimiz yok” diye konuştu.

'HAVA SALDIRISI TESPİT EDİLEMEDİ'

Konaşenkov, “Geçen cumartesi ve genel olarak son günlerde, ABD veya ‘uluslararası koalisyona’ ait savaş uçakları tarafından İdlib gerilimi azaltma bölgesine yönelik hava saldırıları tespit edilmedi” diye ekledi. Konoşenkov, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ÖNEMİ YOK’
“Suriye hükümet ordusunun, Rus Hava Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle 2018 başlarında IŞİD’i tamamen bozguna uğrattığı andan itibaren Ebubekir el Bağdadi’nin yeni ‘ölümünün’ Suriye’deki mevcut duruma veya İdlib’de kalan teröristler üzerinde hiçbir önemli etkisi yok”.

TRUMP:’ÖLDÜRÜLDÜ’ DEMİŞTİ
ABD, Suriye’de düzenlenen bir operasyonla Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu. Operasyonun, Suriye’nin tam olarak neresinde gerçekleştirildiği açıklanmazken Başkan Donald Trump, ABD'nin operasyon için bölgeye gireceğinin Türkiye tarafından bilindiğini belirterek, “Türkiye zorluk çıkarmadı, harikalardı” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca operasyonun düzenleneceğine dair Rusya’ya da bilgi verdiklerini söyleyen ABD lideri, “Onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı. Ancak neden girdiğimizi bilmiyorlardı” demişti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ