Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2598 görüntülenme )

DündarGül Davasında Flaş Karar!

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber...
MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki ilk duruşma bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Gizlilik kararının verildiği duruşmada; savcının “Erdoğan ve MİT’in “müdahil” olması talebi de kabul edildi. 

Can Dündar ve eşi Dilek Dündar sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Duruşmanın saat 10.00′da başladı.

DÜNDARGÜL DAVASINDA İKİ MÜŞTEKİ; ERDOĞAN VE MİT

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı dava, tarafların avukatlarının kendilerini tanıtmaları ile başladı. Davaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT de “müşteki” sıfatıyla katıldılar.

DÜNDAR VE GÜL’ÜN DAVASINI 11 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ İZLİYOR

İstanbul’da görülen davaya uluslararası anlamda da büyük ilgi var. Davayı izleyen CHP İstanbul Millletvekili Gürsel Tekin, 11 ülkenin Türkiye’deki büyükelçisinin davayı izlemek üzere adliyede olduğunu belirtti.

GÜRSEL TEKİN: HUKUK DEVAM EDECEK Mİ, ETMEYECEK Mİ DAVASI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, 30 yıldır ilk kez bu kadar çok yabancı diplomatın izlediği bir dava gördüğünü belirterek, “Amerikasından Kanadasına, Hollanda’dasından Almanya’yasına kadar 12 farklı ülkenin büyükelçilerinin izlediği duruşmaya ilk kez tanık oluyorum. Batı dünyası, Türkiye’de hukuk devam edecek mi etmeyecek mi merak ediyor” dedi.  Artık davanın, “Erdem Gül, Can Dündar” davası olmaktan çıktığını, Türkiye’nin hukuk sistemine ilişkin bir davaya dönüştüğünü de kaydeden Tekin şöyle konuştu

“Çıkacak olumsuz bir karar, Türkiye’de hukuk sisteminin ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Üstelik bu tespitler sadece bana da ait değildir. Yanımda, yöremde oturan yabancı ülke temsilcileri ile konuştuğumda, duyduklarım da bunu göstermektedir. Umut ederim ki hukuk devam eder. Aksi takdirde bunun bedelini Türkiye çok ağır ödeyecektir” dedi.

“İKİ SARAY ARASINDA SIKIŞMIŞ DURUMDAYIZ”

Adliye önünde açıklama yapan Can Dündar, “Bugün buraya gazeteciliği savunmaya geldik. Daha önce de burada toplanıp aynı şeyi söyledik. Halkın haber alma hakkını savunacağımızı söyledik. Onu savunduk tutuklandık biliyorsunuz. Sonra Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakıldık” dedi.

“İki saray arasında sıkışmış durumdayız. Birisi kaçaksaray öbürü adalet sarayı…” ifadesinde bulunan Dündar, “Adalet sarayı Anayasa mahkemesinin kararına uyarak bizi serbest bıraktı. Fakat kaçak sarayın sakini bizi yeniden tutuklatmak için gördüğünüz gibi herşeyi yapıyor” diye konuştu.

“ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARINA RAĞMEN SARAYIN HÜKMÜ GEÇERSE…”

Siyasi, hukuki ve mali baskılarla karşılaştıklarını belirten Dündar, “Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayacağını söyledi. Birazdan içeri de hukuk mu galip gelecek, bu emir mi… Adalet mi hakim olacak, sarayın hükmü mü bunu göreceğiz. O yüzden artık bizi aşan bir durum var burada. Sadece bizim davamız değil bu. İçerideki tutuklu meslektaşlarımız da var onların da haklarını savun acağız. Anayayasa Mahkemesi’nin gerçekten hükmü var mı bunu göreceğiz. Eğer Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen sarayın hükmü gerçek olursa, artık Anayasa Mahkemesi’nin başına kayyum atansa daha iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

Can Dündar, yaptıklarından emin olduklarını ve haberlerin arkasında durduklarını, gerçek suçluların yargılanması gerektiğini belirterek “beraatimizi istemeye gidiyoruz” dedi.

GÜL: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR. BUNU SAVUNMAYA GELDİK”

Erdem Gül de “Gazetecilik suç değildir. Bugün burada bunu savunmakla karşı karşıyayız. Anayasa Mahkemesi kararıyla bizim yaptığımızın tek kelimeyle gazetecilik olduğu söylendi. Biz burada aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’nin hukukunu da savunmakla karşı karşıyayız. Suç işlemedik gazetecilik yapmaya devam…” diye konuştu.

ERDOĞAN VE MİT RESMEN MÜDAHİL

Erdoğan ve MİT’in müdahillik talebi, Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatlarının itirazına rağmen savcının, “Feto / PDY silahlı terör örgütünün eylemlerinden doğrudan zarar gördüğünü” belirterek avukatların taleplerinin tersi yönde karar verilmesini, Erdoğan ve MİT’in “müdahillik taleplerinin” kabulünü istemesi üzerine mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.

GİZLİ OTURUM

Duruşmanın kapalı yapılmasına da karar verildi.

ÇOK SAYIDA KİŞİ DESTEK İÇİN GELDİ

Öte yandan Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için çok sayıda kişi, İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonuna gitmek için Dündar ve Gül yanındaki kalabalık grupla yürüyen merdivene bindi. Bir süre ilerleyen merdiven aşırı yoğunluktan bir anda durdu. Grup ve Can Dündar daha sonra duran yürüyen merdivenleri yürüyerek çıktı.

Can Dündar ve Erdem Gül daha duruşma salonu olan 1. kata çıktı. Burada bir süre beklediler ancak duruşma daha sonra zemin katta bulunan büyük salona alındılar. Grup büyük salonun bulunduğu kata gelerek bariyerin önünde durdu. Görevliler önce avukatların alınacağını söyledi. Grup da, yukarıdaki salonda bariyerlerin tamamen açık olduğunu belirterek bariyer olmasına tepki gösterdi. Bir süre sonra bariyerler de kaldırıldı.

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberlerinden dolayı yargılandıkları davaanın ilk duruşmasında duruşmaların kapalı yapılmasına karar verilirken mahkeme davaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT müdahil olmalarını kabul etti. Duruşma 1 Nisan’a ertelendi.
(sözcü)
    

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ