Usta gazeteci Uğur Dündar, Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitü'sünün AKP döneminde kapatılmasına Twitter'dan tepki gösterdi. Dündar, "Siz milletle dalga mı geçiyorsunuz? Biraz ciddiyet lütfen!.." dedi. Uğur Dündar şunları yazdı:

‘AŞI ÜRETECEK ENSTİTÜYÜ KAPAT SONRA DA ÇIK AŞI ÜRETECEĞİZ DE’
"Türkiye'de aşı üretmek için kurulan ve başarılı çalışmalar yapan Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitü'sünü kapatıyorsunuz, sonra da 'Koronavirüs aşısı üreteceğiz!..' diyorsunuz.Siz milletle dalga mı geçiyorsunuz? Biraz ciddiyet lütfen!.."

TÜRKİYE’NİN SALGIN HASTALIKLARA KARŞI ÜÇ ÖNEMLİ KURUMU VARDI
Corona virüsü salgınının hemen ardından bilim insanları hastalığa karşı pandemi hastanelerini, aşı ve ilaç geliştirilmesini gündeme aldı. Oysa çok değil 15 yıl öncesine kadar Türkiye, salgın hastalıklarda öne çıkan bu üç kuruma da sahipti.

BOMONTİ İLAÇ FABRİKASI: SSK Şişli Bomonti İlaç Fabrikası, 1979'da kuruldu. Yüzde 150 oranında daha ucuza 22 çeşit ilaç üretti. 2005'te kilit vuruldu.
HEYBELİADA SANATORYUMU: 1924'te Atatürk'ün talimatıyla kuruldu. 660 yataklı hastane, verem hastalarına hizmet verdi. ‘Ulaşımı zor' denilerek 2005'te kapatıldı, 2009'da binası yangında hasar gördü. Bina ve 200 dönümlük arazisinin Diyanet'e devredilmesi bekleniyor.
HIFZISSIHHA ENSTİTÜSÜ: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, 1928'de kuruldu. Aşı üretiminde dünyaya örnek gösterildi. 2011'de KHK ile kapatıldı.

AYTUNÇ ÇIRAY MECLİS'E TAŞIDI
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, TBMM'ye verdiği önerge ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a ‘'Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nün kapatılma kararının ne kadar büyük bir yanlışlık olduğu ortaya çıkmışken, uzun süredir hizmet dışı bırakılan Heybeliada Sanatoryumu'nun, Diyanet Vakfına devredildiği doğru mudur?'' sorusunu yöneltti.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ