Vatandaş 15 Mart ile biten haftada bir önceki haftaya göre 1 milyar 156 milyon dolar alarak seçim öncesi dolar hesaplarındaki miktarı 61 milyar doların üzerine taşıdı.

Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ni yayımladı. Yurt içinde yerleşik kişilerin dolar mevduatları 59 milyar 856 milyon dolardan, 61 milyar 12 milyon dolara yükseldi. Vatandaşlar 15 Mart ile biten haftada 1 milyar 156 milyon dolar aldı. 5 Ekim 2018 haftasından bu yana vatandaş 23 haftadır üst üste döviz aldı.

VATANDAŞ VE ŞİRKETLER DÖVİZE YÖNELİYOR

Yaklaşık altı aydır döviz birikimlerini kesintisiz artırmaya devam eden bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 15 Mart haftasında 1.64 milyar dolar artışla 105.7 milyar dolar ile tarihi zirveye yükseldi. Yurt içi yerleşiklerin euro hesapları da yükseldi. 15 Mart ile biten haftada vatandaşlar 305 milyon dolar değerinde euro aldı.

DURGUNLUK-KUR ARTIŞI BAĞLANTISI

Dünya ekonomi gazetesinden Alaattin Aktaş şöyle diyor; “Eski bir bürokrat dostum dün bu konuda sohbet ederken Türk halkının kafasında yer eden bir bağlantıya dikkat çekti:

‘HER KÖTÜ DÖNEMDE BİR DEVALÜASYON ŞOKU YAŞANIYOR’

"Türkiye çok ciddi bir durgunluk yaşıyor ve bu tüm kesimleri etkiliyor. Ücretle geçinen ve işini kaybetmeyenler neyse de özellikle küçük esnaf ve küçük sanayici işlerin her kötü gittiği dönemin sonunda bir devalüasyon şoku yaşadığı için bu bilinçaltına işlemiş durumda. 1994'te bunu gördük, 2001 krizinde gördük. Şimdi de işler kötü gidiyor ve bunun sonunda bir devalüasyon geleceği algısı giderek hakim oluyor. Yani kur artışı beklentisinin psikolojik boyutu çok fazla..."

TL birikimini kurda tırmanış yaşanacak düşüncesiyle dövize çevirme niyetinde olanların görüşleri de ilginç. Bakın bir tasarruf sahibi ne diyor:

‘VATANDAŞ DOLARI GARANTİ GÖRÜYOR’

"Mevduat faizi yüzde 20'nin altına indi. Enflasyon kadar bile faiz yok. Zaten param bankada bir ay vadeli duruyor. Aylık faiz net yüzde 1.5 kadar. Dönerim dövize, kur yükselirse kâr ederim, yok yükselmezse en fazla bir iki ay dururum dövizde, toplamda da yüzde 3 dolayında bir faiz kaybım olur. Ama ya kur yükselir giderse... Hem kurun tırmanma ihtimali var ama aynı şekilde dibe çakılma ihtimali yok ki..."

SEÇİM SONRASI PİYASAYA PARA POMPALANIRSA NE OLUR?

“Psikolojik etkenler bir yana önümüzdeki dönemde Türkiye'nin ABD ile arasının açılmasına yol açabilecek bir S-400 konusu var. Rusya'dan alınmasına karar verilen bu füze sistemleri yüzünden ABD ile ilişkilerin gerilmesi bir ambargoya kadar uzanır mı bilinmez ama böyle bir gerginlik en azından Batılı fonların Türkiye'den uzak durmasına yol açabilir.

Ayrıca, seçimden sonra seçimsiz dört buçuk yıllık bir dönem olduğu dile getirilirken kastedilen herhalde ekonomide bir dizi radikal adım atılacağı. Bu radikal adımların başında da kuşku yok ki piyasayı canlandıracak önlemler gelecektir. Peki bu önlemler piyasaya bir şekilde para pompalanması ve bu da kurların yükselmesi sonucunu doğurursa?

Bu önlemler çerçevesinde örneğin İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları kullanılır ve buradan milyarlarca lira piyasaya girerse?” şeklindeki soruları yönelterek vatandaşın dikkatini iç ve dış sorunların üzerine çekti.

Kaynak: Sözcü/ Dünya

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ