Genel
15 Mart 2017 ( 3302 görüntülenme )

Dolarda Son Durum!

Dolar/TL hafta başından beri işlem gördüğü 3.74 civarındaki yatay seyrine bu sabah itibarıyla da devam ederken piyasalar bugün sonuçları açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararını bekliyor. Euro/TL ise 3.97 seviyelerinde.

Dolar ve euro güne nasıl başladı?
Dolar/TL 3.7408/3.7425, euro/TL ise 3.9758/3.9762 seviyelerinde

Fed kararının küresel piyasalarda, TL gibi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde de yön belirleyici olması bekleniyor.


Fed’in bugün faizleri 25 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan verilerin el vermesi halinde bu yıl içinde toplamda dört artırım yapılabilme ihtimali de göz ardı edilmediğinden, yatırımcılar açıklamalardan Fed’in yılın kalanında yapacağı faiz artışı sayısına ilişkin de ipucu arayacaklar.

Bu kapsamda piyasalarda Fed kararı ardından TCMB’nin faiz kararları bekleniyor. Çift hanedeki enflasyon, yaklaşan referandum, Suriye’deki jeopolitik gelişmeler ve bazı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin gerilmesi sürecinde TCMB’nin nasıl bir adım atacağı piyasalarda önemini koruyor.

TCMB son bir haftada uyguladığı sıkılaştırma politikalarını bir kademe daha kuvvetlendirdi ve ortalama fonlama faizini yüzde 10.80 ile 5 yılın yeni zirvesine taşıdı.

Ortalama fonlama maliyetinde Ocak ayından beri 250 baz puan son bir haftada ise 50 baz puanlık sıkılaştırma anlamına gelen bu adım piyasalardaki satış baskısını kısmen azalttı. Ancak bu adımlar sonrası TCMB’nin mevcut politika bileşiminde faizleri değiştirmeden yeni bir sıkılaştırma için imkanının neredeyse kalmaması Perşembe günü sonuçları açıklanacak PPK kararının da önemini artırdı.

Reuters anketinde genele yayılmış bir şekilde geç likidite penceresinde 100 baz puanlık artış beklenirken, koridorun üst bandında da artırım beklentileri bulunuyor.

Kaynak:sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ