Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, "HDP eşittir PKK, eşittir YPG/PYD. Hiç sağa sola bunu saptırmanın anlamı yok. Gerçek ortada” demişti ama Valilik HDP şovuna izin verdi.

Yine dün açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Bana kızıyorlar, böyle konuşuyorum diye onların vekilleri. Ben onlara milletvekili demiyorum, kimse kusura bakmasın. Demem, demeyeceğim de. Onlar terörün vekili, onlar PKK'nın vekilidir” demişti ama HDP’ye Nevruz gösterileri için valiliklerden izin verildi.

İZMİR, İSTANBUL, DİYARBAKIR HDP’YE MEYDANLAR AÇILDI

İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da yapılacak Nevruz kutlamalarına valilikler tarafından izin verildi. İstanbul Nevruz Tertip Koordinasyonu tarafından Bakırköy İlçe Seçim Kurulu’na yapılan miting kutlamasına izin çıktı. İstanbul’da Nevruz kutlaması, 24 Mart Pazar günü saat 12.00’de Bakırköy Pazar alanında yapılacak. İzmir’de Nevruz’un adresi ise Gündoğdu Meydanı olarak belirlendi.

HDP 2019 YILINI DİRENİŞ YILI İLAN ETTİ

HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün gerçekleştirilecek Nevruz kutlaması da 21 Mart Perşembe günü Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan Nevruz Alanı’nda yapıldı.

HDP tarafından “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla düzenlenen Nevruz için sabah erken saatlerde onbinlerce kişi Nevruz alanına doğru yürüdü. Alanın dört bir tarafı polis bariyerleri ile kapatılırken, girişler detaylı aramalardan sonra sağlandı. Kentin dört bir tarafından yapılan yürüyüşler ile kontrol noktalarından geçen kitlenin alana varmasıyla sayı yüzbinleri buldu.

LEYLA GÜVEN: ‘KÜRT VE KÜRDİSTAN HALKI İÇİN DİRENİŞ YILI’

134 gündür açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan ve Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in annesi Havva Gezen ve babası Şehmus Gezen Nevruzun onur konukları oldu. Leyla Güven, Diyarbakır Newroz’una mesaj gönderdi. Güven mesajında “Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır” dedi.

PERVİN BULDAN: ‘DOLMAHÇE’DE AKP İLE ANLAŞMIŞTIK AMA…’

Kutlamada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Bugün açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerini, yoldaşlarımızın sesini işitmeyenler artık duyun bu çığlığı. Bu meydanda bu haklı talebe milyonlar ses veriyor. 6 yıl önce Sayın Öcalan’ın mektubunu bu meydana ben okumuştum. 6 yıl önce hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermiştir. Sırrı Süreyya Önder ile birlikte milyonların şahitliğinde Sayın Öcalan’ın mektubunu okurken, barışa, özgürlüğe, adalete ve demokrasiye olan duygularımız kabarmıştı”.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ AKP İLE İYİ GİDİYORDU AMA…’

“ O mektubu yok sayanlar, Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayanlar, 5 Nisan 2015 tarihinde tecridi başlattılar. Çözümü bitiren, çözüm sürecini yargılayan zihniyet bu meydana iyi baksın. 5 yıldır tecrit uygulayanlar bu meydana iyi baksın. O gün mektubu yok saymasalardı, tecridi başlatmasalardı, Dolmabahçe Mutabakatı’nı görmezden gelmeselerdi, barışın, demokrasinin, özgürlüklerinin kapısı açılmış olacaktı” şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ