Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2453 görüntülenme )

Dışişleri'nde Diplomatik Skandal!

Türkiye: UYARDIK! Rusya: HABERİMİZ YOK!
  ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

AFP’ye bilgi veren bir Türk yetkili, IŞİD’le mücadele kapsamında Suriyeli Kürt güçlere silah yardımı yapılmasına ilişkin olarak ABD ve Rusya’nın Ankara büyükelçilerinin dün Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını kaydetti.

Yetkili, “ABD ve Rus büyükelçileri bakanlığa çağırılarak Türkiye’nin PYD hakkındaki tutumu kendilerine iletildi. Gerekli uyarılar yapıldı” diye konuştu.
 
ABD Büyükelçisi Bass Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile bir araya gelirken, Rus Büyükelçi Karlov ile bakanlıktaki alt düzeyli bir yetkili görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesinin Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığından haberi olmadığını söyledi.

LAVROV: ANLAŞILAN BU, BİZ UÇAKTAYKEN OLMUŞ
 
Lavrov soru karşısında, ''Büyükelçimizin Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrılması hakkında bilgim yok. Anlaşılan bu, biz uçaktayken olmuş'' dedi.
 
Bir Türk yetkili dün AFP'ye demecinde, IŞİD'le mücadele kapsamında Suriyeli Kürt güçlere silah yardımı yapılmasına ilişkin olarak ABD ve Rusya'nın Ankara büyükelçilerinin önceki gün Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını söylemişti.
 
'BEN DE BASINDA OKUDUM'
 
Öte yandan Lavrov'un ardından bugün de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Karlov'un Dışişleri'ne çağrılması hakkında 'bir şey bilmediğini' söyledi.
 
''Bu konuda her hangi bir bilgim yok'' diyen Meşkov, ''Haberleri ben de sadece basında gördüm'' ifadelerini kullandı.
 
'YORUM YAPAMIYORUZ'
 
Bu arada Rusya'nın Ankara'daki Büyükelçiliği'nin basın dairesi de Karlov'un Dışişleri'ne çağrılıp çağrılmadığına dair yorum yapamayacaklarını açıkladı. Büyükelçilik Basın Ataşesi İgor Mityakov, RİA Novosti'ye açıklamasında, ''Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelerin içeriğine dair yorum yapamıyoruz'' dedi(Dış Basın).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ