Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2464 görüntülenme )

Dinlerarası Diyalog: RUM ORTA OKUL VE LİSESİ AÇILDI!

Yunanistan'da da acaba TÜRK OKULLARI açılıyor mu?
  ÇANAKKALE'nin Gökçeada İlçesi'nde 40 yıl aradan sonra tekrar eğitim öğretime açılan Özel Gökçeada Rum Ortaokul ve Lisesi'ni ziyaret eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, düzenlenen törende İncil'den bölümler okuyup, okulu kutsadı.

Gökçeada İlçesine bağlı Tepeköy'de restore edilen Özel Rum Ortaokul ve Lisesi, 40 yıl aradan sonra geçen 28 Eylül'de törenle eğitim öğretime açıldı. Ortaokul bölümünde 5, lise bölümünde 6 öğrencinin ders başı yaptığı okuldaki açılış törenine; Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de katıldı.

Rum Ortaokul ve Lisesi için bugün ikinci kez tören düzenlendi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Müdürü İoakim Makis Kamburopulos, İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Laki Vingas, Yunanistan'dan ve İstanbul'dan gelen çok sayıda yabancı konuk törene katıldı. Tören, Ankara'daki 'Barış' mitinginde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Törende, yarım asır önce Gökçeada'daki okuldan mezun olanlar; anılarını ve duygularını paylaştı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, İncil'den bölümler okuyup, okulu kutsadı. Bartholomeos, 40 yıl sonra tekrar açılan okulu gezerek öğrencilerle bir araya geldi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, yarın Gökçeada'dan ayrılıp İstanbul'a dönecek. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ