Umre'den gelen bir kişinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkması üzerine umreden gelen 10.330 kişi karantinaya alındı. 

ANKARA KONYA MERKEZ
Türkiye’de 6. koronavirüs vakasının Umre’den dönen bir vatandaşta çıkmasının ardından Medine’den dönen vatandaşlar karantinaya alındı. Medine’den Ankara’ya gelen yolcular önce sağlık taramasından geçirildikten sonra karantinaya alınmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle Gölbaşı’nda 3 ayrı öğrenci yurduna götürüldü.

’14 GÜN KARANTİNA’
Bu kapsamda Esenboğa Havalimanı'ndan alınan yolcular gözlem altında tutulacakları yerlere nakledildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, umre amacıyla Suudi Arabistan'da bulunan vatandaşların Türkiye'ye dönmelerinin ardından 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı hasıl olduğu vurgulanarak, "Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya'daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır." denildi.

GÖLBAŞI
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle öncül sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra Gölbaşı’na getirilen yolcular, yurt odalarında izolasyona tabi tutuluyor. Burada Sağlık Bakanlığı’ndan oluşturulan uzman hekim ve personel tarafından Kovid-19 testine tabi tutulacak Umre yolcularından Koronavirüs tanısı konulacak olanlar Ankara’ya getirilip tedavi altına alınacak.

ANKARA'DA İKİ HASTANE BOŞALTILIYOR
Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereğince, özellikle Umre’den gelen ve gelecek olan kalabalık grupları izole etmek amacıyla hazırlanan tanı ve tedavi planı kapsamında Ankara’nın Etimesgut ile Sincan ilçelerindeki iki devlet hastanesi boşaltılarak söz konusu olası hastaların tedavisine ayrıldı. Böylece normal vatandaşlardan ve hastane ortamından ayrılacak olan olası Kovid-19 tanısı konulan hastaların bu iki hastanede tedavisine başlanacak. 

Halen Ankara’daki Zekai Tahir Burak Hastanesi ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde oluşturulan karantina ve tedavi bölümleri ise kalabalık olmayan hastaların tedavisinde kullanılmaya devam edilecek.


KAÇ KİŞİ GÖZLEM ALTINDA
Ankara’da Şehit Özel Harekatçılar Öğrenci Yurdu’nda 2 bin 64, Milli İrade Kız Öğrenci Yurdu’nda bin 880, Gölbaşı’ndaki yurtta bin 448 kişi olmak üzere toplam 5 bin 392 kişi gözlem altına alındı. Konya’da ise Tahir Büyükkörükçü Öğrenci Yurdu’nda 2 bin 228 kişi, Kutalmışoğlu Süleyman Şah Öğrenci Yurdu’nda ise 2 bin 710 kişi olmak üzere toplam 4 bin 938 kişi gözlem altına alındı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ