Genel
19 Şubat 2019 ( 9327 görüntülenme )

Üretim durdu... İŞÇİLER ÇIKARILIYOR...

Kartepe Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Tezcan Galvaniz’de 100 işçi, 3 aylığına ücretli izne çıkarıldı. 


Fabrikanın asit, hadde, galvaniz ve boya bölümleri faaliyetlerini sürdürürken diğer bölümlerde ise üretim 3 aylığına durdu. Ortalama 3 bin lira maaş alan işçiler, işsizlik fonuyla ücret alması sebebiyle ciddi bir maddi kayıp yaşayacak. 

'ZARAR GÖRECEĞİZ'

Ücretli izne çıkarılan işçilerden İsa Arslan, "Yeni evli, çocuklu ve borcu olan arkadaşlarımız var. Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak. Aldığımız maaşın yüzde elli gibi bir rakamını alacak ve ciddi zarar göreceğiz. Bizden kesilen paralarla işsizlik fonundan ödeme yapılacak" şeklinde konuştu.

İZİN SONRASI GERİ ALINACAKLARI MEÇHUL


Ekonomik krizden daha az zarar görmeyi hedefleyen fabrika yönetimi, 99 işçisini ücretli izne çıkarttı. Ücretli izinde sadece işsizlik fonundan faydalanacak olan işçiler, fabrika yönetiminden de destek istiyor. Üç aylık izinden sonra işsiz kalacaklarından endişe eden Arslan, "Bu izin döneminden sonra işe tekrar alınmayacağımızı, işten çıkartılacağımızı düşünüyorum. Bir süredir böyle bir şey yaşanacağını bekliyorduk ama Cuma akşamı bir bildiriyle haberimiz oldu. Pazartesi de izne çıkarıldık" dedi.

"HER KOŞULDA MAĞDURUZ"

"Üç aylık izinden sonra işten çıkartılacağımızı düşünüyorum" diyen Arslan, "Bizim çalıştığımız dönem kesilen paralarla ödenek alacağız. Hiçkimsenin katkısı yok. Eğer işten çıkarılırsak izin döneminde aldığımız ödenek yüzünden sonrasında alacağımız işsizlik maaşı da az olacak. Bu da bizim için dezavantaj. Her koşulda mağdur edileceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Kocaeligazetesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ