Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2427 görüntülenme )

Demirtaş ; Cemaatlere Karşı Değiliz

Moskova'da bulunan Selahattin Demirtaş'tan cemaat çıkışı...
 Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan HDP Eşbaşkanı Selehattin Demirtaş basın merkezinde yaptığı açıklamada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısına Türkiye ve Rusya’dan çok sayıda basın mensubu katıldı.
           Demirtaş, cemaatlerle ilgili evrensel hukukun temel ilkelerine vurgu yaparak şunları kaydetti:
“Biz cemaatlerin varlığına karşı değiliz, İnsanların dini inançlarını cemaatler aracılığıyla yaymasına karşı değiliz. Dini cemaatlerin kendisi meşru yapılardır. Fakat eğer bir cemaat veya başka bir yapı topluma karşı suç işliyorsa, cemaati suçlamak yerine suçların ve cezaların şahsiliği ilkesi gereğince o kişilerin soruşturulması gerektiğini düşünüyorum bu evrensel hukukun temel ilkesidir. Fakat hükümetin işlenen suçlar ve kişilerin işlediği suçlardan yola çıkarak, bütün bir camiayı ve cemaati terör örgütü olarak gören açıklamalar ve uygulamalar yapmasını doğru bulmuyoruz. Bu kime yapılırsa yapılsın biz ilkesel olarak karşıyız bu tür haksızlıklara ve Gülen cemaatinin mensuplarını geçmiş dönemde yakın dönemde partimize, parti mensuplarımıza karşı işlenen suçlara da özellikle toplu tutuklamalar gibi suçlara karıştığını da biliyoruz. Buna rağmen biz suç işleyen kişilerin doğrudan soruşturulması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

“PARTİMİZLE GÜLEN CEMAATİ ARASINDA HİÇBİR İLİŞKİ YOKTUR”

“Partimizle gülen cemaati arasında hiçbir ilişki yoktur, olmasına gerek de duymuyoruz. Gülen cemaati veya başka sivil yapıların Kürt sorununda barışa destek sunmaları sevindirici olur.” diyen Demitaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Barışa destek olmak isteyen kim olursa olsun bizim açımızdan sevindirici olur ama özel bir destek isteğinde bulunmadık biz Gülen cemaatine karşı. Kim barışa destek sunmak isterse kutsal bir iş yapmış olur.”

DHA


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ