Rusya'nın güdümündeki Esad güçlerinin Türkiye'nin kontrol noktalarıyla izlediği İdlib'deki operasyonları hız kazandıkça bölgede bulunan sivil halk Türkiye sınırına doğru yeni bir göç dalgası başlattı. Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib kırsalında yer alan Atme Çadır Kenti’ne yerleşen Suriyelilerin sayısının 1 milyona ulaştı öğrenildi. Sınırdaki harekettilik üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Avrupa'yı kastederek kullandığı 'kapıları açarız' ifadesi bir kez daha gündeme geldi.

TÜRKİYE SINIRINA 1 MİLYON SURİYELİ DAHA GELDİ!

Suriye’de 8 yıldır devam eden iç savaştan kaçan milyonlarca Suriyeli ülkemizde barınmaya devam ederken, ülkede yeniden baş gösteren rejim operasyonları nedeniyle yeni bir göç dalgası da başladı.

Özellikle İdlib kırsalında süren çatışmalar sonrasında bölgeden Türkiye sınırına hareketlenen siviller sınırda kurulan Atme çadır kentinde bir araya geliyor. Türkiye’ye birkaç metre uzaklıktaki çadır kentin nüfusu DHA’nın açıkladığı verilere göre 1 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 600 bin civarında bulunan kentin nüfusunun son çatışmalardan sonra 1 milyona ulaştığı belirtildi.

KAPILAR AÇILACAK MI


Bölgedeki savaşın yanı sıra, hava ve coğrafi şartlarla da mücadele etmek zorunda olan Suriyelilerin Türkiye’ye alınıp alınmayacağı henüz bilinmiyor. Türk Kızılayı'nın çadır, gıda ve hijyen malzemesi desteği verdiği Suriyelilere çatışmaların bölgeye ilerlemesi halinde ne olacağı büyük bir bilinmez.


ERDOĞAN:’KAPILARI AÇABİLİRİZ’


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ile anlaşarak Suriye’nin kuzeyinde kurulmasını istediği güvenli bölge için Avrupa’dan istediği desteği alamaması sonrası yaptığı “Perşembe günü Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya İdlib'den kaynaklanacak sorunları asla tek başımıza yüklenmeyeceğimizi açıkça ilan ettik. Dedik ki ya bu yükü paylaşacaksınız. Paylaşmamanız halinde kapıları açarız” şeklindeki açıklama Suriye’den gelecek yeni göç dalgası sonrası Türkiye’nin batı sınırındaki kapıların Suriyelilerin geçişi için açılabileceği yönünde yorumlandı.

YUNAN:’PARASINI VERDİK’

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ