Genel
07 Temmuz 2017 ( 2376 görüntülenme )

DARBE DAVASINDA KARAR VERİLDİ... İŞLER FENA DEĞİŞTİ!..

DARBE DAVASINDA İLGİNÇ KARAR: FETÖCÜ DEĞİL, DARBECİ

KARAR: HÜKÜMET'İ YIKMAYA VE MECLİS'İ ORTADAN KALDIRMAYA YÖNELİK EYLEM YOK

KARAR: ANAYASAL DÜZENİ DEĞİŞTİRMEYE TEŞEBBÜSTEN MÜEBBET

KARAR: ERLERİN BİR SUÇU YOK

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliği’ni işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1’i tutuklu 24 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Astsubay Yusuf Yıldız’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme, olay tarihinde er olarak görev yapan davanın tutuksuz sanığı 23 sanığın ise beraatine karar verdi. Söz konusu karar, FETÖ’nün İstanbul’daki darbe girişimine ilişkin açılan davalarda verilen ilk karar oldu.

TUTUKLU ESKİ SUBAY HAZIR BULUNDU

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuklu sanık Yusuf Yıldız hazır bulundu. TBMM ve Başbakanlık avukatları da duruşmaya katıldı. TBMM avukatı Faik Işık, darbe girişimi sırasında meclisin de bombalandığını belirterek, sanığa TCK’nın 311. maddesinde yer alan “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan da ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

SANIK : FETÖ’CÜ DEĞİLİM

Sanık avukatı da söz alarak, müvekkilinin alt rütbede bir asker olduğunu ve bu nedenle kendisine verilen emir doğrultusunda hareket ettiğini savunarak, müvekkillinin herhangi bir örgüte üye olmadığını öne sürdü. Yıldız’ın olay gecesi silah kullanmadığını belirten sanık avukatı, müvekkilinin beraatini istedi.

Son sözü sorulan sanık Yusuf Yıldız ise, 15 Temmuz’da mesai bitiminin ardından evine gitmeyi beklerken bir anda vatan haini olarak mahkeme karşısında olduğunu ifade ederek, “FETÖ’cü değilim. Darbeyi destekleyen bir tavrım ve fiilim olmadı. Darbe toplantısına katılmadım. beraatimi talep ediyorum” dedi.

HÜKÜMETİ YIKMAYA ve MECLİS'İ ORTADAN KALDIRMAYA YÖNELİK EYLEM YOK

Mahkeme heyeti, sanığın hakkında “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından da cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlatarak sanığın söz konusu kurumlara karşı bir eyleminin olmadığını belirterek bu suçlardan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

FETÖCÜ DEĞİL DARBECİ

Mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

ERLER BERAAT ETTİ

Mahkeme heyeti, olay tarihinde er olarak görev yapan diğer 23 sanığın ise suç işleme kasıtlarının olmaması nedeniyle tüm suçlardan beraatini kararlaştırdı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ