Ana Sayfa
29 Nisan 2017 ( 254953 görüntülenme )

DANIŞTAY'IN YSK BELGESİ AÇIĞA ÇIKTI... ANKARA KARIŞTI!..

DANIŞTAY DAHA ÖNCE YSK KARARINI İPTAL ETMİŞ

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 'mühürsüz oyların' geçerli kabul edileceği kararının ardından başlayan referandum tartışmasında önemli bir belge gündeme geldi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, bugünkü yazısında Danıştay 13. Dairesi'nin 2005 yılında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını iptal ettiğine dair kararı yayımladı.

"Bu yazımda açıklayacağım tarihi Danıştay kararı Cumhurbaşkanı'nı, Başbakan'ı, Adalet Bakanı'nı, YSK'yı ve Danıştay'ı çok zora düşürecek. Çünkü Danıştay 13. Dairesi 2005 yılında Yüksek Seçim Kurulu kararını iptal etti" diyen Orhan Uğuroğlu şöyle devam etti:

"Önce konuyu kısaca hatırlatayım. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) referandumda oy kullanma işlemi devam ederken 298 sayılı yasa hükmüne aykırı olarak ‘mühürsüz oylar geçerlidir' kararı aldı. Sandıklar açıldıktan sonra yaklaşık 2,5 milyon oyun mühürsüz olduğu anlaşıldı. Mühürsüz oyları geçerli sayan Yüksek Seçim Kurulu kararının iptali için CHP ‘tam kanunsuzluk' iddiası ile Danıştay'a dava açtı. 

Danıştay 10. Dairesi, ‘YSK kararlarına yönelik bir karar verilmesine yer olmadığı' gerekçesi ile CHP'nin başvurusunu reddetti.

 Peki, bu karar doğru mu? Yani Danıştay, Yüksek Seçim Kurulu kararlarını görüşüp hukuken iptal edebilir mi? Bu konuda verilmiş bir karar var mı? 

Evet var.Türkiye'de gündem yaratacak bu çok önemli Danıştay 13. Dairesi'nin 2005/993 karar numaralı YSK kararını iptal eden tarihi belgesini açıklıyorum.

CHP'nin Danıştay Dava Daireleri Kurulu'na 10. Daire kararı için itiraz etmesi Türk hukuk sistemi içindeki son aşamadır.

YSK'nın tam kanunsuzluk içeren "mühürsüz oylar geçerlidir" kararını iptal ederek Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu Danıştay Dava Daireleri Kurulu sağlayabilir.

Sonsöz: YSK kararları demek ki Danıştay kararı ile iptal edilebilirmiş."

BU KARARDA DANIŞTAY: DAVACININ İPTALİNİ İSTEDİĞİ YSK KARARI İLE İLGİLİ SINIRLI YARGI DENETİMİ YAPILARAK BİR SONUCA BAĞLANMASI GEREKİRKEN..." diyerek YSK KARARLARININ YARGI DENETİMİNDE OLDUĞU AÇIKLIYOR... 

Uğuroğlu'nun yazısında sözünü ettiği belge, sosyal medyada da paylaşıldı:
Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ