Eğitim
25 Haziran 2020 ( 2242 görüntülenme )

Danıştay, AYM 'Son Karar'

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin öne çekilmesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma talebinin reddi üzerine yapılan tedbir başvurusunu kabul etmedi. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Twitter hesabından "Genç arkadaşlarım, Anayasa Mahkemesi 'Tedbir' talebimizi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da itirazımızı kabul etmediler. Bu demek oluyor ki YKS tarihini ileriye aldırmaya dönük başvurularımız sonuçsuz kalmıştır" açıklaması yaptı.

DANIŞTAY RET, AYM RET
AYM, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun başvurusunu karara bağladı.İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, sosyal medya hesabından AYM’nin ‘tedbir’ taleplerini, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun da itirazlarını kabul etmediğini duyurdu. Poyraz, “Bu demek oluyor ki YKS tarihini ileriye aldırmaya dönük başvurularımız sonuçsuz kalmıştır” ifadelerini kullandı. Karar hakkında değerlendirmelerde bulunan hukukçu Poyraz, şunları belirtti:

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞTIK’
* Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bütün yolları denedik. Hafta sonu yapılacak YKS tarihini ileri almamaya ve bir tehlike olmadığına iktidar, idare ve yargı karar vermiş durumdalar. Sizlere önce sağlık sonra başarı diliyoruz.

‘SAĞDUYU’
* Sizlerin bu süreçte ortaya koyduğunuz sağduyu, mücadele ve kararlı duruş hepimize örnek oldu. Hepinizden ve ailelerinizden tek tek özür diliyorum. Bu hukuki süreçte yanımızda oldunuz, gülümsettiniz, cesaret verdiniz, ilham kaynağı oldunuz.

‘ERTELEMEDİLER’
* Bu salgın sürecinde YKS tarihini ertelemeyen ve sizlere virüs bulaşmayacağına inanan karar verici abi ve amcalarınızın hafta sonu sınavdan sonra giderek ellerini öpüp teşekkür etmenizi, sizlere duydukları güven sebebi ile özür dilemeniz gerektiğini düşünüyorum.”

YARIN AÇIK
Öte yanda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde uygulanacak olan YKS hakkında duyuru yayımladı. YSK için sınav günü açık tutulacak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin listesi yayımlandı. T.C. Kimlik Kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olan adaylar, YKS günü açık tutulacak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden ‘Geçici Kimlik Belgesi’ başvurusunda bulunabilecek.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ