Aylardır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına garanti gözüyle bakılan Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın adaylığı da kesinleşti. AKP teşkilatı kurduğu sahnenin bir yanına Erdoğan’ın diğer yanına ise Yıldırım’ın fotoğrafını koydu.

BİNALİ YILDIRIM KAMU GÖREVLİSİ DEĞİL Mİ?

AKP Genel Başkanı Erdoğan ‘Binali Yıldırım’ı aday gösteriyor’ ama Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla aday olan kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018’e kadar istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı. İşte o karar:

YSK: ‘KAMU GÖREVLİLERİNİN 1 ARALIK 2018’E KADAR İSTİFA ETMİŞ OLMASI GEREK YOKSA ADAY OLAMAZ’

YÜKSEK SEÇİM KURULU Karar No : 1036 : “2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında bir ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede( 1 Aralık 2018) vermiş olmaları gerekir. Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkan bulunmamaktadır.”

YILDIRIM ‘İSTİFA TARTIŞMALARI BENİM DIŞIMDA’ DİYOR AMA…

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, "İstifa tartışmaları benim dışında. O konu kapanmıştır" dedi. Meclis Başkanı Binali Yıldırım, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. AK Parti tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na aday gösterilmesi planlanan Yıldırım, odağında bulunduğu istifa tartışmalarına da değindi. Yıldırım, "İstifa tartışmaları benim dışımda. O konu kapanmıştır diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN: ‘İSTİFA NEREDEN ÇIKTI, İSTİFA GEREKMİYOR’ DİYOR AMA…

Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, “İstifa nereden çıktı, istifa gerekmiyor” dedi. Erdoğan, “Milletvekili belediye başkanı seçilinceye kadar devam eder. Seçildiği zaman istifası gerekir. Öncesinde istifa gerekmiyor” diye konuştu.

Kaynak: YSK/ Sözcü/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ