Genel
12 Ağustos 2017 ( 1714 görüntülenme )

İLAHİYATÇILARDAN AKP'YE DİKKAT ÇEKİCİ UYARI!..

Sekiz Cumhuriyetçi Atatürkçü ilahiyatçı bir bildirge yayınladı. 


Laikliğin önemine vurgu yapılan bildirgede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatı, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi ve Atatürk'e yapılan çirkin saldırılar eleştirildi.

Açıklamada, “Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılar olarak, bundan önce bireysel anlamda yaptığımız cumhuriyet devrimi ve Atatürk müdafaasını bundan sonra birlikte ve eşgüdümlü bir biçimde devam ettireceğiz. İnanıyoruz ki ilerleyen süreçte aramıza yeni ilahiyatçı arkadaşlar da katılacaktır. "denildi.

Açıklamadan dikkat çeken satırbaşları:

"LAİKLİK CUMHURİYETİN RUHUDUR"

"Cumhuriyet büyük bir devrimdir. Aklı özgürleştiren, bilimin önünü açan, hurafe ve bidatlara karşı İslami düşüncenin doğmasını sağlayan laiklik, deyim yerindeyse cumhuriyetin ruhudur. Cumhuriyet devriminin önderi olan büyük Atatürk, gerçekleştirdiği devrimlerle medeni bir toplum hedefi doğrultusunda az zamanda çok ve büyük işler başarmış emsalsiz bir kahramandır. "

"CUMHUREİYETİ VE LAİKLİĞİ SAVUNACAĞIZ"

"Cumhuriyet, adeta Medine Sözleşmesinin güncellenmiş hali olarak nebevi mirası 20. Yüzyılda yeniden dirilten görkemli bir devrimdir. Bu devrimi ve devrimin önderini savunmak samimi her müminin görevidir. Cumhuriyeti ve onun ruhu olan laikliği İslam karşıtı olarak yaftalamak, ardılları tarafından kurumsallaştırılan Muaviye ve Yezid'in uygulamalarını İslam sanmaktan başka bir şey değildir." 

“MÜFREDATTA ATATÜRK’ÜN ÇIKARILMASI DÜPEDÜZ GAFLETTİR”

"Bu bağlamda, yüksek bir kararlılıkla belirtelim ki, öğretim programlarından ve özellikle de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatından Atatürkçülük ve laiklikle ilgili konuların çıkarılması yahut azaltılmasını, müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesini ve Atatürk anıtlarına yönelik çirkin saldırıları kabul etmek mümkün olmadığı gibi önemsizleştirmeye çalışmak da düpedüz bir gaflettir."

"BU MÜFREDAT DEĞİŞMELİ"

"Bizler; cihatçı, ganimetçi, fetihçi değil; akılcı, bilimi esas alan, aydınlanmacı ve laikliği güçlendirici bir müfredatın başta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri olmak üzere bütün dersleri içine alacak şekilde yeniden belirlenmesini talep ediyoruz."

"HRİSTİYANLAŞTIRILMA RİSKİ VAR"

Müftülüklere nikâh kıyma yetkisi iyi niyetli bir uygulama gibi gösterilmeye çalışılsa da yol açacağı sorunlar tahminlerin ötesinde olacaktır.  

En başta bu uygulama Müslüman din görevlilerini Hristiyanlıkta olduğu gibi ruhbanlaştıracak ve müftülerimizin papazlaştırılmasına sebebiyet verecektir. 
Bu, İslam'ın Hristiyanlaştırılması gibi bir tehlikenin kapılarını açacaktır. Bu nedenle nikâh kıyma yetkisinin mevcut haliyle kalmasından yanayız.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

"Bizler, Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılar olarak, bundan önce bireysel anlamda yaptığımız cumhuriyet devrimi ve Atatürk müdafaasını bundan sonra birlikte ve eşgüdümlü bir biçimde devam ettireceğiz. İnanıyoruz ki ilerleyen süreçte aramıza yeni ilahiyatçı arkadaşlar da katılacaktır."

"SALTANAT VE HİLAFET KARANLIĞINA GÖMÜLMEYECEĞİZ"

Son olarak; 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti yerine yeni bir devlet kurmaktan bahsedenleri, Atatürk'ün hatırasına yönelik ağır hakaretlerde bulunanları, Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeye çalışanları ve toplumumuzu yeniden saltanat ve hilafet karanlığına sürüklemek isteyen şer fikirli kafaları şiddetle kınadığımızı ilan eder, kamuoyumuzun yüksek bilgisine saygıyla sunarız.

Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılar


Cemil KILIÇ / İlahiyatçı Yazar – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Nazif AY / İlahiyatçı Yazar – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Mehmet Ali ÖZ / İlahiyatçı Yazar – Emekli Din Görevlisi
Yusuf Gökhan ÇOLAK / Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Yusuf DÜLGER / Emekli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Kamil Hayati AYDIN / Emekli Müftü
Mehmet GÖL / İlahiyatçı – Emekli Kültür Müdürü
Lütfullah Kaleli / Emekli Din Görevlisi – Yazar”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ