Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada tartışmalı Kanal İstanbul projesi için internet sitesi açıldığı duyuruldu. Kamuoyunu ikiye bölen İstanbul’a kanal açma projesi “Kanal İstanbul” için internet sitesi açıldı. Duyuruyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptı. Altun, Twitter’dan şunları paylaştı;

‘KANAL SİTESİ AÇILDI, HAYIRLI UĞURLU OLSUN’

“Boğaz nefes alacak, Türkiye kazanacak. Kanal İstanbul projesine ilişkin proje detaylarını ve tüm soruların yanıtlarını içeren kanalistanbul.gov.tr internet sitesini yayına açtık. Tecessüs sahiplerini sitemize bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun”

Erdoğan'a Çağrı: 'YAPMAYIN'

Öte yandan 'Dışışleri Bakanlığı Emekli Misyon Şefleri' adıyla ortak duyuru bir duyuru yayınlayan emekli büyükelçiler, Kanal İstanbul projesinin Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılacağını söyledi. Altında 126 büyükelçinin imzası bulunan duyuruda, "Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması, Türkiye'nin İstanbulÇanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar" denildi.

MONTRÖ TARTIŞMASI EGEMENLİĞİMİZİ TEHLİKEYE DÜŞÜRÜR

Kanal İstanbul projesinin, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışamaya açacağı yönünde yapılan uyarılara Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapmış 126 Büyükelçi de katıldı. Dışışleri Bakanlığı Emekli Misyon Şefleri adıyla yapılan ve 126 emekli Büyükelçi ve Başkonsolosun imzasının yer aldığı duyuruda şöyle;

“MONTRÖ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN EGEMENLİĞİNİ TESCİL EDEN BELGEDİR”

“Montrö Sözleşmesi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkenin askerden arındırılmış, uluslararası yönetime ve denetime bırakılmış son parçası üzerinde mutlak egemenliğini tescil eden belgedir. Montrö, Boğazlar üzerinde yüzyıllar süren ve Osmanlı Devleti’nin ortadan kalkmasına varan tarihi sürecin tekrarlanmasını önleyecek dayanağımız, kozumuzdur. Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.”

“MONTRÖ, RUSYA’NIN DA GÜVENLİK BELGESİDİR”

“Montrö, Rusya’nın da güvenliğinin temel bir belgesidir. Rusya, 1936’nın koşullarında, zamanın Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa ve Dünya siyasetindeki konumu, ağırlığı ve güvenilirliği nedeniyle güvenliğini Türkiye’nin ihtiyarına ve kararına bırakabilmiştir."

'BAŞKA ANLAŞMAYA GEREK YOK, MONTRÖ BİZE YETER'

Ancak, Sözleşme’nin imzasını takiben, Boğazlarda daha fazla söz sahibi olabilmek için Türkiye’yi ikili bir yardımlaşma anlaşması yapmaya zorlamak istemiştir. Atatürk, İnönü ve T. Rüştü Aras, Montrö varken başka anlaşmaya gerek olmadığı ve Montrö’yü tartışmaya açmanın, Türkiye’ye kazandıklarını kaybettireceği düşüncesi ile bunu kabul etmemişlerdir. Rusya, Boğazlar üzerindeki iddia ve beklentilerinden bugün de vazgeçmemiştir.”

“MONTRÖ’YÜ TARTIŞMAYA AÇMAK ABD’NİN AMACINA HİZMET EDER”

“Montrö Sözleşmesi’ne taraf olmayan ve Sözleşme’yi Karadeniz’e dilediği gibi çıkmasının önünde engel olarak gören müttefikimiz ABD, yıllardır Montrö’yü ortadan kaldırmaya veya kendisinin de taraf olacağı yeni bir sözleşme yapılmasını sağlamaya çalışmaktadır. Kanal İstanbul ve ÇED Raporu’nda sözü edilen Çanakkale Kanalı, ABD’nin Montrö’yü tartışmaya açmak amacına hizmet edecektir.”

“MONTRÖ’NÜN TARTIŞILMAYA AÇILMASI BEKA SORUNUNA YOL AÇAR”

“Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, Türkiye’ye bütün bu kazanımlarını kaybettirebilecek yaşamsal bir egemenlik ve güvenlik, kısacası gerçek bir beka sorununa yol açacaktır. Türkiye Cumhuriyeti üzerinde çeşitli emelleri olan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul’dan vazgeçilmelidir.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ