Ana Sayfa
24 Şubat 2022 ( 24643 görüntülenme )

Çok Sert Çıkış 'Tarih Sizi Affetmeyecek'

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ‘Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odakları Mücadelesi’ isimli kitabında geçen ‘erken seçim erken açıklansaydı darbe büyük olasılıklı önlenebilirdi’ cümlesi yüzünden yargılanıyor. Daha önce de fetönün siyasi ayağı hakkında yapptığı suç duyurusu yüzünden dava açılmıştı. Fetö kumpas davası da hala sürüyor, şimdilik Anayasa Mahkemesinde rafa kaldırılmıştı.

‘BAŞBUĞ’UN OĞLU VE GAZETECİLER DURUŞMAYA ALINMADI’
Bugün duruşması görülen mahkemeye İlker Başbuğ ve avukatı katıldı. Başbuğ'un oğlu ve gazeteciler “pandemi” gerekçe gösterilerek duruşmaya alınmadı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Başbuğ savunma yaptı.

‘BU BİR ASKERİ SİYASİ DEĞERLENDİRME’
Başbuğ, iddianameye konu edilen ‘Eğer Menderes 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir'de erken seçimi açıklasaydı 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi’ şeklindeki cümle için ise “O günlerde gelişen olaylar çerçevesinde yapılan bir değerlendirmedir” ifadesinde bulundu.

‘KANITLANMIŞ OLAYLAR ÜZERİNDEN YAPTIĞIM ANALİZ’
Başbuğ “Aslında bugün burada yargılanan bu adam değildir. Yargılanan suç unsuru olarak ileri sürülen tarihi analizinde yer aldığı 5 yıllık bir emeğin ürünü olan bin 159 sayfalık Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odakları Mücadelesi isimli kitaptır” dedi.

 
‘AYNI DEĞERLENDİRMELER GEÇMİŞTE DE DEFALARCA YAPILDI’
Aynı değerlendirmenin daha önce birçok gazeteci ve siyasetçi tarafından dile getirildiğine dikkat çeken Başbuğ, “Bu siyasetçilerden birisi de 27 Mayıs'ın en güçlü isimlerinden biri olan Alparslan Türkeş'tir. Darbe sonrası Türkeş ‘bu konuda eğer seçim kararı alınıp yeni bir hükümet kurulsaydı biz 27 Mayıs'ı yapamayacaktır' demiştir. Görüldüğü gibi hakkımdaki suç duyuruları hiçbir temele dayanmadığı gibi tutarsızdır.” dedi. İlker Başbuğ’un konuyla ilgili açıklaması şöyle;

‘BİNLERCE SAYFALIK BİR KİTABI KİM DEĞERLENDİREBİLECEK’
“Suçun kaynağı olan binlerce sayfadan oluşan bir araştırma kitabının ne içeriğini, ne de değerini herkesin anlamasını beklemek doğru ve gerçekçi olmaz. Bu nedenle savcılık makamında savunma yapar gibi davranmak ve konuşmak istemedim”

‘TARİH SİZİ AFFETMEYECEKTİR'
“Bugüne kadar ülke sorunlarına ilişkin 13 kitap yazdım. Bu nedenle düşünceleri ve değerlendirmeleri kamuoyunda en çok bilinen ve anlaşılan kişilerden biriyim. İddianamede, ilk paragrafta her şey ortaya konmuştur. Suçlamam ve savunmam sadece 16 satırdır. Cezalar ise sadece 2 satırda yer almıştır. Bir Anadolu şehrinde doğan halk çocuğuyum ve TSK'ya şerefiyle komutanlık eden biriyim. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlamamasını tarih hiçbir zaman affetmeyecektir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum” şeklinde konuştu.

HAZİRAN’A ERTELENDİ

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'de suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkilinin beraatini istedi. Duruşma ertelendi Mahkeme İlker Başbuğ'un duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek duruşmayı 9 Haziran tarihine erteledi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ