20 yılda 66 milyar 143 milyon lira vergi toplandı. CHP'li Gürsel Tekin, “Nereye gitti bu paralar” diye sordu. 82 milyon vatandaş bu sorunun yanıtını merak ediyor. Türkiye 17 Ağustos 1999’daki yıkıcı depremin ardından “deprem vergisi”yle tanıştı. Dönemin iktidarı “geçici” diyerek cep telefonlarından vergi topladı. 2002’den sonra bu vergi hem kalıcı oldu, hem de kapsamı genişletildi.

HALKTAN TOPLANAN BU PARALAR NEREDE

CHP'li Gürsel Tekin, 2000'den beri alınan deprem vergilerinin akıbetini sordu: Tekin, “2000’den beri halktan toplanan 66 milyar lirayla 53 bin kilometre duble yol yapılabilirdi ama yapılan 20 bin kilometre. 9 bin kilometre hızlı tren hattı yapılabilirdi ama 213 kilometre yapıldı. O zaman bu paralar nereye gitti?” dedi.

‘DEPREM HAZIRLIĞI İÇİN NEDEN HARCANMADI’

20 yılda 66 milyar 143 milyon lira vergi toplandı. CHP'li Gürsel Tekin, “Nereye gitti bu paralar” diye sordu. Şu eleştiriyi yaptı: “Deprem paraları duble yollara ve hızlı tren hattına gitti. Oysa bu paralar depreme karşı harcanmalıydı, NEREDE BU PARA’…

66 MİLYAR PARA TOPLADILAR, BU PARA NEREDE’
17 Ağustos 1999'da yaşanan depremin ardından “geçici” denilerek alınmaya başlanan ve 2002'den itibaren de kalıcı hale getirilen deprem vergilerinden bugüne kadar 66 milyar 143 milyon lira toplandı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Özel İletişim Vergisi (ÖİV) adıyla bugüne kadar vatandaşlardan 66 milyar lirayı aşkın para alındığını belirterek, “Bu para nereye harcandı?” diye sordu.

‘BU PARALAR KİME PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da “Deprem önlemi için toplanan paralar nereye gitti? Deprem toplanma alanları kimlere peşkeş çekildi? Bu paralar ile okullarımızı, hastanelerimizi güçlendirdik mi?” sorusunu yöneltti. 20 yıldır başta cep telefonu olmak üzere internet, bankacılık işlemleri, Spor Toto, Milli Piyango, uçak biletleri, gümrük ve pasaport işlemleri gibi birçok hizmet bedelinin içinde deprem vergisi ödüyoruz. Bu paralar ile binaların güçlendirilmesi ve tüm Türkiye'de deprem güvenliğinin sağlanması gerekiyordu.

DUBLE YOL OLDU

Ancak dönemin Maliye Bakanı AKP'li Mehmet Şimşek, deprem paralarının duble yollara harcandığını açıkladı. Bir önceki Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da “Bu vergiler deprem için getirilmiş olsa, alınır biterdi. Bütçenin ihtiyacı olduğu için toplandı, milleti aldatmanın alemi yok” demişti.

HALA DEPREM VERGİSİ TOPLANIYOR

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ