Genel
20 Ocak 2019 ( 303 görüntülenme )

CHP'Lİ VEKİL AÇIKLADI!..'YENİ YOL'

CHP Aydın Milletvekili Bülbül, günlük 35 bin araç garantisi verilen Aydın-Denizli otoyolu projesini Meclis'e taşıdı. Bülbül, "Yeni yoldan geçen de geçmeyen de bu yola para ödeyecektir, sonuç budur” dedi.


CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın-Denizli otoyolu projesini Meclis gündemine taşıdı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ulaşım verilerini gösteren Bülbül, günlük 35 bin araç garantisi verilen yolun en işlek bölümünden 22 bin civarında araç geçtiğini söyledi.

“Yıla vurulduğunda 4 milyon 562 bin 500 aracın parasını kim ödeyecek?” diye soran Bülbül, “Vatandaşın cebinden geçmediği yolun parası alınacak” dedi.

Üç kere ihalesi ertelenen Aydın-Denizli otoyolu projesinin kilometre bazında 5 Euro olarak ücretlendirileceği hatırlatan Bülbül, “Bugünkü kurdan karşılığı yaklaşık 32 lira. Bu fiyat, açık ve net, fahiş bir fiyattır. Ortalama otomobilin kilometrede yakıt harcaması 30-35 kuruştan başlamaktadır. Bu yol arasında yakıt harcaması 53 lirayı bulacaktır. O kadar otoyol parası verecek müşteriyi nereden bulacaktır bu projede? 

Aydın-Denizli otoyolunda da Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli rezaleti yaşanacaktır. Yeni yoldan geçen de geçmeyen de bu yola para ödeyecektir, sonuç budur” dedi.

Gazete Yenigün’ün haberine göre, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül “Karayolları Genel Müdürlüğünün 2016 ve 2017 ulaşım verilerine baktığımızda Aydın-Kuyucak arasında en yoğun trafikte günlük ortalama 22 bin 500 civarında araç geçmekte.

Yani günlük 35 bin araç garantisinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Günde 22 bin 500 araç yılda 8 milyon 212 bin 500 araç yapıyor. Garanti edilen 35 bin araç ise 12 milyon 775 bin yapıyor. Bu hesaba göre 4 milyon 562 bin 500 aracın parasını kim ödeyecek? Her yıl taahhüt edilen yaklaşık 150 milyon TL'lik kısmı kim ödeyecek? Garantinin yarısını devlet ödemek durumunda kalacak. Bu yap-işlet-devret modeli değil yap-işlet-soy modelidir” dedi.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ