Ana Sayfa
19 Aralık 2018 ( 35246 görüntülenme )

CEM UZAN DAVAYI KAZANDI!..

Türkiye'de yolsuzluk suçundan ceza alan iş insanı Cem Uzan'ın mal varlıklarına el konulması hakkında Fransa'da açılan davada mahkeme, Cem Uzan'ı haklı buldu.

MALLAR İADE, DAVA TEMYİZ'DE

Fransa'nın başkenti Paris'te görülen davada alınan karar gereği Uzan'ın geçici olarak el konulan varlıkları kendisine iade edilecek ancak, karar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından temyize götürüldüğü için hemen uygulanmayabilir.


Uzan'ın avukatı Matthias Pujos, söz konusu hisselerin büyük kısmının ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait olduğunu belirtti.

UZAN DAVAYI KAZANDI

Mahkeme el konulmayı ilk aşamada iptal etse de Ankara, başka bir icra memuru aracılığıyla hisseleri tekrar almıştı. Dün görülen duruşmada ise hakim, Uzan'ı haklı bularak el konulma tedbirine son verdi.

Avukat Pujos, "Bu, Türkiye'nin mahkeme prosedürleri üzerinde uyguladığı taciz stratejisine son veren çok önemli bir zaferdir." dedi. Avukat ayrıca icra memuru hakkında "özel haneye tecavüz" ve "hırsızlık" suçlamalarıyla karşı dava açtı.

NELER OLDU

2017'nin Ağustos ayında TMSF tarafından görevlendirilen bir Fransız icra memuru, Uzan'ın Paris'teki evine baskın yaparak kasalarını zorla açmış ve kendisine ait 2,1 milyar dolar değerinde hisseye el koymuştu.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 yılında Cem Uzan'a nitelikli zimmet suçuyla 18 yıl 5 ay hapis ve yaklaşık 4 milyar 400 milyon TL adli para cezası vermişti. Yargıtay söz konusu kararı 2015 yılında onamıştı.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ