AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına ilişkin gelen soruları yanıtlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

‘VARSA SİYASİ AYAK YARGI ÇÖZER’

Çelik, 15 Temmuz'da Kılıçdaroğlu'na 'tankların yol verdiğini' iddia ederken, "İnsan kendisine şu soruyu sorar, herkese saldırdılar, niçin sadece CHP Genel Başkanı'na yol verdiler? Varsa siyasi ayak, yargı zaten elinden gelen gayreti gösteriyor. Başka bir şey yapıyorlar. FETÖ'yü hedef almaktan çok, seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı hedef alıyorlar. Seçilmiş bir makamı terör örgütünün siyasi ayağı olarak nitelerseniz, milli iradeyle kavga etmeye başlarsınız" dedi. Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

17/25’TEN BERİ MÜCADELE ETTİK’

"MGK kararları tavsiye kararlarıdır, hükümet bunu değerlendirir. O zamanki belgelere bilgilere baktığınızda toplumun neredeyse tamamı bir sürü kararla suçlanıyordu. Bunlar devletin ilgili kurumları tarafından takip ediliyor. Terör örgütü olduğu ortaya çıktıktan beri, 7 Şubat MİT krizi, 17-25'te sahte bilgi belgeyle, yaptığı bütün bu faaliyetlere baktığınızda kim bunlarla mücadele etti, kim masum göstermeye çalıştı. Kim o kurumlara destek verdi, kim bununla mücadele etti? “

‘EN KARARLI MÜCADELEYİ BİZ YAPTIK’

“FETÖ'ye dönük olarak çok az cümle kuranlar, onları mazur göstermeye çalışanlar, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na en saygısız ifadeleri kullanıyorlar. Bu mücadelenin başında Cumhurbaşkanı'mız vardı. Hükümetlerimiz her alanda bununla ilgili en kararlı mücadeleyi vermiştir, bu bir işgal projesidir, yabancı kaynaklı. Bununla kim mücadele ediyor çok açık ve nettir. O zamanki istihbarat havuzlarına bakarsanız toplumdaki belli bir dar çerçeve dışında suçlanmamış kimsenin kalmadığını görürsünüz.

‘FETÖCÜLER BİR TEK KILIÇDAROĞLU’NA DOKUNMADILAR’

"15 Temmuz'da FETÖ'cüler bir kişiye dokunmadılar, Kılıçdaroğlu'na tanklar yol açarak yol verdi. Kendisine neden yol verildiğini izah etmesi gereken birisinin... İnsan kendisine şu soruyu sorar, herkese saldırdılar, niçin sadece CHP Genel Başkanı'na yol verdiler? Terör örgütü tarafından niye konforlu bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu düşünür. Listelerden bahsediyor, bunları hiçbir kurum açıklayamaz, yargının elinde. HTS kayıtları, herkesin nerede olduğu belli. Kimsenin bundan kaçtığı yok.”

‘KILIÇDAROĞLU: ‘CESARETİN VARSA AÇIKLA’
Öte yanda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Cesaretin varsa cevap bekliyorum!" dediği 7 soruyu paylaştı.

BU SORULARA CEVAP VERİLMELİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaşımda bulunarak partisinin grup toplantısında yaptığı 'siyasi ayak' tartışmalarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Cesaretin varsa cevap bekliyorum!" diyerek çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, grup toplantısında sıraladığı 7 soruyu paylaştı. Kılıçdaroğlu'nun o soruları şu şekilde:

‘BYLOCKÇULARIN TAM LİSTESİNİ NEDEN AÇIKLAMIYORSUNUZ’
"1.215 bin 92 kişilik bir ByLock listesi var. Hiçbir ayıklama yapmadan bu listeyi açıklamamak FETÖ ile mücadelenin toplumsallaşması anlamına gelmiyor mu? Bu listeyi açıklamamak suç değil mi? Suç delillerini neden gizliyorsun?

’DARBE BAŞARILI OLSAYDI KİMLER BAŞA GELECEKTİ, LİSTE ELİNİZDE AÇIKLAYIN’

2.15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtlarını açıklamıyorsunuz?
3.Darbe başarılı olsaydı FETÖ’cüler kimi ya da kimleri yönetime getirecekti? Kimler başta olacaktı? Bu listeler Erdoğan’ın elinde, bu listeleri neden açıklamıyorsun?

‘AKAR VE FİDAN NEDEN KOMİSYONA İFADE VERMEDİ’

4.15 Temmuz Darbe Girişimi’nin araştırılması için mecliste bir araştırma komisyonu kuruldu. Bu komisyona darbe gecesinin iki kilit ismi; MİT Müsteşarı ile dönemin Genel Kurmay Başkanı davet edildikleri halde gelmediler. Bunların komisyona gelip açıklama yapmamaları, sorular cevap vermemeleri niçin talimatlandırıldı?

‘DARBE KOMİSYON RAPORU NEREDE’

5.TBMM’nin 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nun Raporu halen basılmadı ve dağıtılmadı. Buna neden engel oluyorsunuz?
6.FETÖ Borsası’nı kimler kurdu? FETÖ Borsası’nı kuranların içinde Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları da var mı?
7.FETÖ soruşturmasını yapan savcılar FETÖ’nün siyasi ayağına girdikten hemen sonra neden görevlerinden alındılar?"

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ