Genel
09 Ocak 2020 ( 1386 görüntülenme )

Şengör: 'Bu Bir Cinayettir'

İstanbul Teknik Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Celal Şengör, Kanal İstanbul etrafında kurulması planlanan yeni şehrin oluşturacağı tehlikelere dikkat çekerek, “Kanal etrafında yeni bir şehir oluşturmak cinayettir. Artık İstanbul yeni bir şehri kaldıramaz” dedi.


OLASI BİR DEPREMDE AĞIR KAYIP

İstanbul Teknik Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Celal Şengör, Kanal İstanbul’un etrafına kurulacak yeni şehrin cinayet olduğunu belirtti. Şengör, Kanal İstanbul etrafında kurulacak yeni şehrin olası bir büyük depremde can kaybının artmasına neden olacağını da sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuk olduğu yayına telefona bağlanarak şu ifadeleri kullandı:

'KANAL ETRAFINDA ŞEHİR CİNAYETTİR'

“Jeolog olarak kanala taraftarım ya da karşıyım diyemem çünkü elimde veri yok. Ama jeolog olarak şunu söylerim: Kanal deprem tetikler lafı yanlıştır. Bunun hesabını yapmak da kolay. Eğer bir tsunami olursa kanal tehlikeye girer. Öğrenebildim kadarıyla ivme hesabı yapılmamış bu yüzden deprem kanalı kırar mı kırmaz mı bunu bilemeyiz. Ben daha önce şunu söylemiştim: Kanal etrafında yeni bir şehir oluşturmak cinayettir. Artık İstanbul yeni bir şehri kaldıramaz. Bunu kaldıramıyor ki nerede yenisini kaldıracak?”

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ