Genç ya da yaşlı fark etmeksizin çevremizdeki pek çok kişi “Kahve içmeyeyim çarpıntı yapıyor” cümlesini sık sık kullanıyor. Hatta bu ifade kişinin yaşı gençse genellikle şaşırtıcı olabiliyor.

Ancak toplumda sık görülen çarpıntı hızlı şehir yaşamının olağan bir etkisi olarak ortaya çıkabileceği gibi önemli sorunların da belirtisi olarak kendini gösterebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sabri Demircan, çarpıntı hakkında bilgi verdi.

KALP ATIŞLARINIZI DUYUYORSANIZ ÇARPINTI VAR DEMEKTİR


Çarpıntı, tanım olarak kişini kendi kalp atımlarını hissetmesidir. Bu his, normal atan ve ritmi düzgün bir kalbin gündelik yaşamdaki fizyolojik bir cevabı olabileceği gibi, kalpteki ritim sorununun bir belirtisi olabilir. Kalpte heyecanlanınca, eforla veya kan basıncı yükselince olan güçlü atımlar fizyolojik bir cevap olarak çarpıntı oluşturabilir.

Ek olarak, kansızlık ve ilaç kullanımı gibi bazı etkenler güçlü kalp atım hissi doğurarak kişinin çarpıntı hissetmesine neden olabilir. Yine heyecanlanma, egzersiz, aşırı çay - kahve tüketimi, sigara / nikotin, alkol alımı kalpte güçlü ve hızlı atıma neden olarak çarpıntıya yol açabilir. Ayrıca bu etkenler, kalpte normal ileti dışı odaklardan uyarı çıkmasına yol açabilir.

Bu tarz çarpıntıların fizyolojik olmayan, ancak kalp dışı etkenlerinden biri zehirli guatr olarak bilinen hipertroididir. Hormonların normal olduğu nodul ve büyümeden ibaret olan guatr ise çarpıntıya neden olmaz.

ÇARPINTI ENDİŞE VE KORKU NEDENİ

Çarpıntı hisseden bir kişide fizyolojik veya masum olarak kabul edilebilecek mekanizmalar daha sıklıktadır. Ancak ritim bozukluğundan kaynaklanan ve kalp durması açısından işaret değeri taşıyabilecek bir his olabileceği düşünüldüğünde, çarpıntıyı yaşayan kişi ve yakınlarında kaygı veya korku olabilir.

ÇARPINTI VE KALP RİTİM BOZUKLUĞU

Kalpte ritim bozukluğunun en sık görülen belirtisi çarpıntıdır. Tamamen fizyolojik olabilecek çarpıntı yakınmasının ritim bozukluğuna ait belirtilerden ayırt edilebilmesi için dikkatli bir değerlendirme yapılması gerekebilir. Çarpıntı yakınması olan bireylerde, eğer ataklar kısa süreli ve seyrek görülüyorsa ritim ile ilgili sorunun tespiti mümkün olmayabilir. Ritim bozukluğu olan kişilerde ciddiye alınması gereken ve çarpıntıyla birlikte gelen belirtiler şöyle sıralanabilir:

Ritim bozukluğu olan kişilerde görülen çarpıntı genellikle aniden başlar/ Çarpıntı sorunun türüne göre kısa süreli veya uzun süreli olabilir./ Efor tetikleyebilmekle birlikte, genelde durup dururken, bazen de gece uykudan uyandıran şekilde görülür./ Ritim bozukluğu ile ilişkili diğer ana belirtilerden biri bayılma veya baş dönmesidir./ Ritim sorunu ile ilişkili olan bayılmalarda çarpıntı eşlik edebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ