27670 görüntülenme01 Mart 2019
Flash TV, "idari, siyasi ve mali baskıları" gerekçe göstererek yayın hayatına ara verdi. TGS Başkanı Durmuş bu kararda, hükümetin "Benim fikrimi savunmayanlar yaşamasın" politikasının etkili olduğu görüşünde.

Türkiye'nin ilk özel televizyon kanallarından Flash TV, yayın hayatına ara verdiğini duyurdu. Kanaldan yapılan yazılı açıklamada, siyasi baskı altında olduklarını belirtilirerek şu ifadeler kullanıldı;

‘BU BASKILARA DAYANMAK MÜMKÜN DEĞİL’

"Uzun süredir yaşadığımız ve artık çekilmez hale gelen baskılar nedeniyle bir süre sesimizi kısıyoruz. İktidar sahiplerinin hukuk tanımaz uygulamaları, idari ve siyasi baskılar dayanılmaz hal aldı. Tüm çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın zarar görmesini önlemek ve 28 yıllık televizyonculuk tarihimize gölge düşürmemek için yayınlarımıza bir süre ara vermek kararımızı kamuoyuna duyururuz" denildi.

Açıklamada, "Bağımsız medya en az bağımsız yargı kadar değerlidir" ifadesi de yer aldı. Türk medyasında çıkan haberlerde, son dönemde bazı haber programlarını yayından kaldıran Flash TV'nin bir süre önce Bursa'daki 20 yıllık binası için de yıkım kararı verildiği hatırlatıldı.

TGS: ‘SİYASİ BASKI NEFES ALDIRMIYOR’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Flash TV'nin yayın hayatına ara vermesinde, hükümetin medyayla ilgili yürüttüğü "Benim fikrimi savunmayanlar yaşamasın" politikasının etkili olduğu görüşünde.

‘BASKILAR CİDDİ BOYUTTA’

Durmuş, "İktidarın medya alanına ilişkin genel politikası, 'Benim fikrimi savunmayanlar yaşamasın' olduğundan krizler daha da derinleşiyor. Flash TV’nin yayınlarına 'İktidar sahiplerinin hukuk tanımaz uygulamaları; idari, siyasi ve mali baskılar dayanılmaz bir hal aldı' açıklaması yaparak ara vermesi bu baskının bir örneği" diye ekledi.

TGS Başkanı, "Türkiye’yi yönetenlerin bir an evvel medya alanına ilişkin politikalarından vazgeçmesi ve basın özgürlüğüne saygı göstermesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ