Genel
10 Ocak 2020 ( 2391 görüntülenme )

Çamlıca: 'Para Akıyor'

Çamlıca'da görüntü kirliliğini önlemek için inşa edilen Televizyon ve Radyo Kulesi pahalıya patladı. 2014'te özel davetle ihalesi yapılan ve 170 milyon liraya bitirileceği açıklanan kulenin maliyetinin, Sarıdağlar İnşaat'a yapılan ekstra ödemeler ve ilave ihalelerle iki katını aştığı ortaya çıktı. 


Sarıdağlar İnşaat'a ilk önemli para aktarımı Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleşti. 24 Ağustos 2017 günü Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 39,99 oranında iş artışı yapıldı.

ÜÇ BAKAN ESKİTTİ

Beş yıldır yapımı devam eden ve Şubat 2017'de hizmete girmesi beklenirken açılışı 2020'ye kalan Çamlıca Kulesi projesi bugüne kadar üç Ulaştırma ve Altyapı Bakanı gördü. Kule inşaatı, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bakanlar Lütfi Elvan, Mustafa Arslan ve Cahit Turhan tarafından defalarca ziyaret edildi. Her seferinde yapılan açıklamalarda, “Hızla bitiriyoruz” denildi ancak açılış tarihi sürekli ertelendi.

SÜRPRİZ İHALE AYNI FİRMAYA 
 
5 Haziran 2018 günü dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Şu anda inşaat olarak (kaba inşaatı kastediyor) tamamı bitti ve 387 metrenin tamamı bitmiş durumda. Şimdi dış giydirmeyi yapıyoruz” dedi. Ancak bu açıklamadan yaklaşık 8 ay sonra dış giydirme işi için yeni bir ihale açıldı.  

SÜREKLİ PARA AKTARILIYOR

Herkes inşaatın bitmesini beklerken açılan bu “sürpriz” ihale yine 21-b özel davet usulüyle kapalı kapılar ardında Sarıdağlar İnşaat verildi. 29 Mart 2019 günü gerçekleşen “Küçük Çamlıca Tv-Radyo Kulesi İlave Çelik Yapı, Cephe Kaplama ve Yangın Güvenliği İnşaat İşleri” adlı ihaleyle Sarıdağlar İnşaat'a aktarılan ilave rakam bu defa 91.5 milyon lira oldu. 

Ardından Çamlıca Kulesi için bir ihale daha açıldı. FM Anten ve Verici Sistemi Ekipmanı Alımı adlı ihale yine 21b usulüyle özel olarak davet edilen Nickelodeon'a verildi. Bu defa aktarılan rakam 13.1 milyon lira olarak açıklandı.

342.3 MİLYON HARCANDI


İhale (TV-Radyo Kulesi İnşaatı) 169.8 milyon TL
Bakanlar Kurulu Kararı %39 iş artışı 67.9 milyon TL
İhale (Cephe kaplama işi) 91.5 milyon TL
İhale (FM anten-verici)13.1 milyon TL
TOPLAM 342.3 milyon TL
(Tarihler baz alınarak Dolar'a endekslendiğinde rakam 700 milyon TL'yi aşıyor.)

ERZURUM'DA ÇÖKEN PİSTİ YAPAN ŞİRKET

Kuleyi inşa eden Sarıdağlar, 2011 yılında Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları için Erzurum'da yaklaşık 100 milyon TL harcanarak yaptırılan ve iki defa yıkılan kayak pistinin kuleleri de inşa etmişti. Kulelerin yıkılma nedeni olarak yanlış fizibilite yapılması gösterilmişti.

 Türkiye'de helal turizm belgesi alan ilk firma olan Sarıdağlar, konuttan radar üssüne, havalimanından stadyuma kadar devletten onlarca ihale aldı. Sarıdağlar İnşaat, Trabzon Akyazı Stadı, Konya Stadı, Hakkari Havalimanı, Bingöl Havalimanı ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından ihale edilen Çorum, Samsun gibi illerdeki toplu konutların da inşaatlarını yaptı.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ