Politika
02 Kasım 2020 ( 1906 görüntülenme )

Büyükköprü 'Arınç Biliyordu'

Her şey Bülent Arınç’a suikast ihbarıyla başladı. Albay Erkan Büyükköprü’nün bir operasyonla elleri kelepçelendi. Üzerinden bir not kâğıdı düştü. Kâğıtta Arınç’ın adresi yazılıydı. Polis, Erkan Albay’ın o kâğıdı yutmaya çalıştığını iddia etti. Oysa her şey bir kumpastı ve asıl hedef, Albay Büyükköprü’nün görevli olduğu Kozmik Oda’ya girmekti. Büyükköprü, yıllar sonra yaşadıklarını “Kozmik Albay” adıyla kitaplaştırdı, bu hafta çıkacak olan kitabı Cumhuriyet’e anlattı. Konuyla ilgili bölüm şöyle;

‘OLAY TARİHİNDE GÖREVLİYDİM’
“1987 yılında Kara Harp Okulu’ndan topçu subayı olarak mezun oldum. Olay meydana geldiğinde Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda albay rütbesiyle görev yapıyordum. “
-Göreviniz neydi?
“Sefere yönelik planların hazırlanması, mevcut planların geliştirilmesi ve herhangi bir işgal durumunda bu işgale karşı koyacak kuvvetlerin A’dan Z’ye organize edilmesi... “

MHP MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU ‘ARINÇ BANA ANLATTI, SİYASİ MANİPÜLASYON’
- Arınç, önce “Çukurambar’da hedeftim” şeklinde açıklamalar yapıyor basına... Ancak dönemin MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu’na başka bir şey söyledi...Hasan Hüseyin Türkoğlu, beni çok severdi, ben de kendisini. “Ben bunu Arınç ile konuşacağım” dedi. “Abi gerek yok, bu adam yılların siyasetçisi, yılların hukukçusu, bunun böyle olmadığını zaten biliyor. Polis de kendisine söylemiştir” dedim. Hayatım boyunca Arınç’ın caddesine girmedim bile. Konuşmuş, bana anlattı. Arınç, “Biliyorum, bunun suikastla alakası yok. Ama açıklayamam, ben bundan siyaseten faydalanıyorum” diyor. Bunu bana 2011-2012’de anlattı.”

‘AHMET TAKAN YAZDI’
“Tabii ki şimdi Arınç çıkıp, size “Doğru değil” diye cevap verebilir. Zira Hasan Hüseyin Türkoğlu da yaşamıyor...Elbette. Ama Hasan Hüseyin Türkoğlu, Ahmet Takan’a verdiği röportajda bunu anlatmış zaten. Röportajı da sonradan gördüm, bana anlattıklarının aynısını söylemiş.”

TAKAN’IN YAZISINDA GEÇEN O BÖLÜM’
İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Türkoğlu, Kozmik Oda’nın açılmasına giden günlerde Bülent Arınç ile yaşadığı bir olayı Ahmet Takan’a şöyle anlattı:

‘O ALBAYI İYİ TANIRIM, ÇOK VATANPERVER’
“Bülent Arınç suikastı ile ilgili tutuklanan 2 subay vardı hatırlar mısın?.. Erkan Albayla, İbrahim Binbaşı… Bu iki asker, benim çok yakın arkadaşlarım. Biz, bunlarla haftada 1 gün futbol maçı yapardık jandarma tesislerinde. İyi de dosttuk… Erkan, çok vatanperver düzgün bir adamdır, İbrahim de öyle… Seferberlik dairesindeydiler.”


'ARINÇ BEN BUNDAN FAYDALANIYORUM' DEDİ

“(Bir gün) Meclis’teyken Arınç’a bir pusula gönderdim kavasla ‘Sayın başkanım bir görüşmemiz lazım’ diye… O da bana bir not gönderdi ‘Hemen bekliyorum’ diye. Biz oturduk 2 saat falan bu mevzuları konuştuk. Arınç’a soruyorum ‘Sana suikast yapılacağından emin misin’ diye. ‘Yok ya böyle suikast mı olur. Hayır bana suikast yapılacağını düşünmedim’ diyor. ‘Peki o zaman, ya savcıyla görüş yada kamuoyuna beyanat ver; ya böyle saçmalık olmaz gibisine falan. Madem inanmıyorsun, kapansın bu mevzu’ dedim. ‘Yok’ dedi, ‘kapattıramam’ dedi. ‘Ya niye kapattıramazsın. Bak insanlar bu yüzden depresyona giriyorlar’ dedim. ‘Yok. Ben bundan faydalanıyorum, devlet bundan, siyaset bundan faydalanıyor’ dedi.”

Kaynak: Cumhuriyet/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ