ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Suriye'de güvenli bölge kurulmasına ilişkin görüşmelerde bazı konularda uzlaşıya varıldığını bildirdi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, ABD'li ve Türk heyetlerin 5-7 Ağustos tarihlerinde Milli Savunma Bakanlığında Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasının eş güdümünü planlamak üzere, görüşmeler yaptığı hatırlatıldı. Görüşmelerde üzerinde uzlaşı sağlanan konular şu şekilde sıralandı:

‘GÜVENLİ BÖLGE BİRLİKTE TESİS EDİLECEK’

"Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için alınacak ilk tedbirleri hızla uygulaması, güvenli bölgenin tesisinin birlikte koordine edilmesi ve yönetilmesi amacıyla Türkiye'de ortak operasyon merkezinin mümkün olan en kısa sürede kurulması, güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her çabanın gösterilmesi."


Haber böyle… Emekli albay Erdal Sarızeybek,Özal zamanında da Irak kuzeyinde güvenli bölge kurulduğunu ve bundan Türkiye’nin zarar gördüğünü açıkladı. Sarızeybek’in açıklamaları şöyle;

‘BOP’UN IRAK AYAĞI TAMAM’


“Bu projenin Irak ayağı tamamlandı, Barzani; Türkiye siyasi ayağı da tamam, iş anayasa değişikliğiyle eyalet ya da benzeri özerk yönetimlerin kurulmasına ve Türk ulus devlet kimliğinin anayasadan çıkarılmasına kalmış yani süreç işliyor.”

PAZARLIK SURİYE ÜZERİNDE SÜRÜYOR


Suriye ayağına gelince… Sorun burada başlıyor, Büyük İsrail’e giden yolda kurulması gereken bir ayak var, o da bugün tartışılan Fırat’ın doğusundaki yeni yapılanma ama iş burada kilitlenmiş. Pazarlık konusu işte bu olmalı… Her ne kadar bu bölgede PKK ve türevleri eliyle özerk yönetimler kurulmuş olsa da küresel bir teminat ortaya çıkmış değil, üstelik zamanla güç kazanacak olan Esad rejiminin buraya müdahale etmemesi diye bir garanti yok.

TÜRKİYE-ABD ARASINDA PAZARLIK YAPILIYOR

İşte proje bu noktada düğümleniyor; Fırat’ın doğusunda yüz bini aşkın ve Türkiye’nin terörist gördüğü unsurlar var ama bunlar nasıl yasal bir statüye kavuşturulabilecek?.. Bu yönetimler nasıl küresel teminat altına alınabilecek?.. Bana sorarsanız 17/25 operasyonundan bugüne düre gelen Türkiye ile ABD arasında geçen pazarlık konusu bu olmalı zaten 15 Temmuz darbe kalkışması da bu süreçte ortaya çıktı, kod Ergenekon kumpası da böyle hedefine ulaştı.

FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ YAPI GARANTİ ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Yine niyet okumayla değil, şu anki gidişata ve Türkiye’nin baştan beri izlemiş olduğu Suriye politikasına bakılarak yarın ne olabileceğini söyleyebilmek de mümkün. Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasına karşıyız diyenlerin bu devlete giden yolu nasıl açmış olduklarına bakıldığında, bugün de çıkıp ortaya ‘hudutlarımızda ayrı bir devletin kurulmasına karşıyız’ diyenlerin nasıl bir yol izleyeceklerini söyleyebilmek artık mümkün…

Birincisi yeni Suriye anayasası, Türkiye-Rusya ve İran arasında görüşmeler sürüyor, yapılacak düzenlemeyle Fırat’ın doğusundaki bu yapının öncelikle anayasa çerçeve içerisine alınması gerçekleşebilir. Bu da PKK ve türevlerinin yeni yönetimine küresel teminat sağlayabilir.

TERÖRİSTLER YEREL YÖNETİM GÜCÜNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ