Ana Sayfa
27 Nisan 2017 ( 19061 görüntülenme )

Bu Şikayetlerinizin Nedeni Hashimoto Triodi Olabilir!

Uzun süren, hatta giderek artan halsizlik, üşüme veya unutkanlık gibi şikayetlerinizin nedeni hashimoto tiroiditi olabilir.

Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, kadınlarda erkeklere oranla 510 kat daha fazla görülen bu hastalığın genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyerek, hastalıkla ilgili bilgiler verdi.

Boynumuzda, soluk borumuzun önünde yer alan, kelebek benzeri şekilli, tiroid hormonlarını salgılayan organa tiroid bezi deniyor.

Tiroid hormonlarını, yaşam hormonlarımız olarak da isimlendirebiliriz. Çünkü bu hormanlar aynı zamanda metabolizma hızımızı ayarlıyor.

Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, bugünlerde adı daha sık duyulmaya başlanan 'hashimoto tiroiditi'nin ilk kez 1912 yılında Japon tıp doktoru Hakaru Hashimoto tarafından tanımlanan, vücudun savunma hücrelerinin vücudun kendisine zarar verdiği durum olan otoimmün bir hastalık olduğunu kaydetti.

Doç Dr. Erdem ise hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

Konuşma yavaşlar, hafıza geriler

Hashimoto hastalığının erken döneminde tiroid bezinde hafif büyüme yani guatr vardır. Daha sonra tiroid bezi yavaş yavaş devam eden hasar nedeniyle yıllar içinde küçülerek adeta yok olur. Sonuç olarak 'hipotiroidi' ortaya çıkar. Tiroid hormonlarının eksildiği durum olan 'hipotirodi'de hareketler ve konuşma yavaşlar, yüzde, ellerde ve ayaklarda ödem ortaya çıkar, dilde büyüme olur, cilt kurur, vücut ısısı düşer, kalp hızı yavaşlayabilir.

Özellikle küçük tansiyonda yükselme görülür, hasta depresif bir ruh haline girer, hafıza ve diğer düşünsel fonksiyonlar geriler. Hashimoto tiroiditi, hipotiroidinin en sık nedeni olduğundan önemini korumaktadır.

Genetik faktörler etkili

Beyaz ırkta hashimoto tiroiditi görülme oranı yüzde 5'e yakındır. Hashimoto, kadınlarda erkeklere oranla 510 kat daha fazla görülür. Hashimoto tiroiditinde genetik geçiş önemli oranda mevcuttur. Birinci derece akrabalarında hashimoto tiroiditi olan kişilerde ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle tip 1 şeker hastalığı, romatoid artrit, B12 vitamini eksikliği ile gözlenen kansızlık veya farklı otoimmün hastalıklara sahip bireylerde daha sık gözlenir.

Tedavi var, iyileşme yok

Hashimoto tiroiditi tanısı alan bir hasta, bu hastalığın ömür boyu süren bir hastalık olduğunu bilmelidir. Tedavi altında istisnai vakalar hariç hastalık sonlanmaz. Yapılacak tedavi, tiroid yetersizliği (hipotiroidi) gelişmişse vücuda dışarıdan tiroid hormonu vermektir.

Sevindirici olan haber ise bu tedavi ile tiroid hormonu yetersizliğinin vücuttaki negatif etkileri tamamen ortadan kaldırılır. Son yıllarda kanında düşük selenyum düzeyi saptanan hastaların günde 100200 mikrogram selenyum almalarının hastalığın ilerlemesini yavaşlatabileceği düşünülmektedir. İyotlu tuz kullanımı konusunda pek çok tartışma olsa da selenyum takviyesi eşliğinde iyot alımının pozitif etkileri olduğu son 5 yılda yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Selenyum eksikliği olan hastalarda ise bu eksik giderilmeden iyot kullanımı hastalığın şiddetini arttırabilir.

Şikayetleri dikkate alın

Uzun süren ve giderek artan halsizlik, üşüme veya unutkanlık gibi şikayetlerinizin nedeni hashimoto tiroiditi olabilir. Hastalıklardan korkmak ya da görmezden gelmek bir çözüm değildir. Her kronik hastalık gibi hashimoto tiroiditinde de doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. İç hastalıkları uzmanınız sizi doğru tanı ve tedavi yöntemleri eşliğinde sağlıklı yaşama yönlendirecektir.


Kaynak: cnnturk

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ