31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekincioğlu, belediyenin gelirgider tablosunu çıkarttı. Ekincioğlu, hazırlanan tabloyu belediye binasına astırdı.

Kırşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında konuşma yaparak lüksten kaçınacaklarını ve atıl durumda olan makam aracını AKP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen satmak istediğini söyleyen Başkanı Selahattin Ekicioğlu, belediyenin gelirgider tablosunu hazırlattı. Ancak söz konusu borcun, araba satmakla kapanmayacağı ortaya çıktı.

TOPLAM BORÇ 462 MİLYON TL

Başkan Selahattin Ekicioğlu'nun seçim çalışmaları dönemindeki vaatlerinden birisi de belediye gelir ve giderlerinin kamuoyuna açık şekilde dev ekranlardan paylaşılmasıydı. Yeni yönetim bu vaadini yerine getirmek için “GelirGider” tablosu hazırladı. Devralınan borç listesi de belediye binasına asıldı.

İŞTE BORÇ TABLOSU

Tabloya göre belediyenin toplam borcu 462 milyon 70 bin 64 TL. Bu borcun 50 milyon 533 bin 832 lirasının kamuya olduğu gözlendi. 120 milyon 948 bin 511 liralık kısmın ‘ticari borç’ ve 290 milyon 587 bin 720 liranın ise kredi borçları olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda belediyenin 4 milyon 473 bin 635 lira kamu alacağı bulunduğu kasasında da 4 milyon 388 bin 803 lira olduğu öğrenildi.

SEÇİM FATURALARINA İNCELEME

Kırşehir Belediyesini devralan yeni yönetim seçim döneminde kesilen faturaları görünce şaşkına döndü. İlk olarak Aralık ayından sonra kesilen faturalara yapılacak ödemelerin durdurup inceme başlattı. Detaylı incelemenin ardından karşılığı olan ve olmayan ödemeler ayırt edilerek ona göre işlem başlatılacağı belirtildi. Bununla birlikte 10 yıllık dönemin kontrol edileceği belirtildi. Söz konusu borcun nasıl bu kadar biriktiğine şaşırdıklarını ve öğrenmek için çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Ekicioğlu şu açıklamayı yaptı;

‘HER BİR KURUŞU DİKKATLE HARCAMAK ZORUNDAYIZ, TARASRRUF YAPMAK ZORUNDAYIZ’

“Seçim sırasında şeffaf belediyecilik konusunda söz vermiştik. Bundan sonra da zaman zaman gelir-gider bilançosu hazırlayıp halkımızla ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Belediyede gelir gider dengesi kurmalıyız. Ama projelerimizi de hayata geçirmeliyiz. Bunun için bütün çabayı göstermeliyiz. Tasarruf yapmalıyız ve belediyenin her kuruşunu yerli yerinde ve hesaplı kullanacağız. Bunun ilk adımı da atıl durumda olan makam aracını satmakla başlatmış olduk. Kırşehir halkı belediyenin nereden ne kadar kazandığını veya nereye ne kadar harcadığını görecek.” dedi. Ekicioğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ