Dünya
08 Aralık 2016 ( 2445 görüntülenme )

BU İSRAİL'İN ALTIN HEYKELİ Mİ!

Ey Türk Milleti! Sen, aç olunca tokluk nedir bilmezsin, fakat tok olunca da açlık nedir düşünmezsin!
  Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov "Halk istedi" dedi ve 24 ayar altın kaplama heykelini diktirdi.
At sırtındaki 24 ayar altın kaplama bronz heykel, dev bir mermer kaidenin üzerinde duruyor. Bu, Berdimuhammedov’un ilk heykeli. Berdimuhammedov’un selefi Saparmurat Niyazov’un ülkenin pek çok yerinde buna benzer heykelleri vardı. Niyazov dokuz yıl önce ölmüştü.
BBC Türkçe’nin haberine göre heykelin açılışı sırasında tören alanına toplanan öğrenciler, beyaz güvercinler uçurdu, gökyüzüne binlerce balon bıraktı. Türkmen yetkililer, heykelin halkın isteği üzerine yapıldığını söylüyor.
Berdimuhammedov, geçen yıl heykel önerisinin gündeme gelmesinden sonra “Asıl amacım halkıma ve memleketimize hizmet etmektir. Bu nedenle, halkıma kulak verip isteklerini yerine getireceğim” demişti. Kurbankulu Berdimuhammedov’un ülkenin her yerinde dev panolarda fotoğrafları bulunuyor.
Ancak altın heykel, birçok kişiye göre Türkmenbaşı olarak bilinen Saparmurat Niyazov dönemini hatırlatıyor. Doğalgaz zengini olan ve dünyanın en tecrit edilmiş ülkelerinden biri olarak bilinen Türkmenistan’da basın özgür değil, halkın yurt dışına seyahatine sınırlı olarak izin veriliyor.
Niyazov, günler ve ayların adlarını kendisinin ve aile üyelerinin isimleriyle değiştirmişti. Ülkede başkent dışındaki hastaneler kapalı. Opera ve sirkler yasaklı. Tüm orta dereceli okullar ve üniversitelerde Niyazov’un Ruhname adlı kitabı zorunlu ders olarak okutuluyor(Ajanslar).
 
HABER BU...
OYSAKİ BİLGE KAĞAN NE DEMİŞTİ...
Ben, Tanrı gibi gökte doğmuş Türk Bilge Kağan, bu çağda, tahtıma oturdum.
Sözlerimi sonuna kadar dinle, iyi işit!
Bütün küçük kardeşlerim, yeğenlerim, oğullarım!
Bütün soyum, milletim!
Sağdaki Şadapıt Beğler, soldaki Tarkanlar, buyruk beğleri!
Otuz Tatar, Dokuz Oğuz Beyleri! Millet! Sözlerimi iyice işitin, sağlamca dinleyin!

Bunca yerlere Türk adını, Türk şanını alıştırdım.
Ey Türk Milleti!
Tatlı sözlere, yumuşak armağanlara kandınız ve birçoklarınız öldü. Yine yanılırsan ve güneydeki Çogay Ormanına, Tögültün Ovasına gidip yerleşirsen, ey Türk milleti, öleceksin!
Oralara gittiğiniz zaman Çin'den gelen kötü kişiler aranıza sokulur ve sizi şöyle kandırırlar: "Onlar uzaktakilere kötü, yakındakilere iyi armağanlar verirler".

Ey Türk Milleti!


Sen, aç olunca tokluk nedir bilmezsin, fakat tok olunca da açlık nedir düşünmezsin! Böyle olduğun için, seni yüceltmiş olan kağanının sözünü tutmadın. Onun sözünü almadan yerden yere vardın. O yerlerde tükendin. Geri kalanlarınla, daha da zayıflayarak öle yite yürüyordun...

Tanrı yarlıkladığı için, kendi kut'um (meziyetlerim, talihim) var olduğu için, ben, kağan olarak Taht'a oturdum. Tahtıma oturunca, aç, yoksul, dağınık milleti topladım. Yoksul milleti zengin kıldım. Az milleti çok kıldım.
Sözümde yalan, yanlış var mı?
Türk Beğler! Millet!
İşitin!

 
Üstte Türk Tanrısı, Türk'ün kutlu yer ve su melekleri, Türk Milleti yok olmasın diye, millet olsun diye, babam İlteriş Kağan'ı, annem İlbilge hatunu, göğün tepesinden tutup yukarı kaldırmışlar. Babam Kağan, onyedi erle dışarı çıkmış.
Bunu duyan şehirdeki Türkler de "Dışarı çıkıyor" diye haber alınca, dağa çıkmışlar. Dağdakiler de yanına gelmiş, toplanıp yetmiş er olmuşlar. Tanrı güç verdiği için babam kağanın erleri kurt gibi imiş; onlar için düşman koyun gibi imiş. Babam doğuya, batıya çeri sürüp er toplamış. Çoğalmışlar ve yediyüz er olmuşlar.

Türk Milleti! Kül Tigin'in nasıl hücum ettiğini, nasıl savaştığını hep bilirsiniz.
Ey Türk milleti!

Bu ülkeyi küçük kardeşim Kül Tigin ile öle yite kazandım. Kazanıp, alay milleti ateş, su kılmadım.
Ey Ötüken Ormanının milleti! Kötü kişi gelip birliğini bozmasın, silahlı gelip seni dağıtmasın diye, sana burasını il tuttum. Töreyi kazandırdım.

Türk milleti, beyleri! Sözümü işitin.
Türk milletini toplayıp, il tutacağını bu taşa yazdım. Yanılırsa öleceğini yine bu taşa yazdım. Her ne sözüm varsa ebedî taşa yazdım. Ona bakarak bilin şimdiki Türk Beğleri!

Türklerim, alay beğlerim, alay milletim! Kazanıp il tuttuğum bu yerden, kağanından, beğlerinden, suyundan, toprağından ayrılmazsan, iyilik göreceksin. Evinde oturacak, dertsiz olacaksın(TÜRK TARİHİ).
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ