Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’ndeki hayvanlarda ‘Veba’ hastalığı çıkması üzerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 32 Mahalle ve köyde karantina kararı aldığını açıkladı. Öte yandan söz konusu hastalıklı hayvanların Tarım İl Müdürlüğü’nün “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Konya’dan getirilip çiftçilere dağıtıldığı öğrenildi. Türkiye genelinde bu şekilde dağıtılan hayvanların kaçının veba olduğu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

GENÇ ÇİFT PROJESİNDE HAYVANLAR HASTALIKLI

Çanakkale'de geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen Genç Çiftçi Projesi kapsamında 10 çiftçiye 70 kadar koyun dağıtıldı. Dağıtılan koyunlardan bazılarının kısa süre sonra ölmesi yetkilileri harekete geçirdi. Koyunlardan alınan numuneler sonucu hayvanlarda ‘Veba' hastalığı olduğu tespit edildi.

HAYVAN GİRİŞ ÇIKIŞI YASAKLANDI
Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ imzasıyla yayımlanan yazı ile Çanakkale Merkez ve Kepez beldesindeki 32 mahalle ve köye küçükbaş hayvan giriş çıkışının veba hastalığı dolayısıyla yasaklandığı duyuruldu.

TÜRKİYE GENELİNDE BAŞKA BU ŞEKİLDE HASTALANAN HAYVAN VAR MI?

Öte yandan Türkiye genelinde yürütülen söz konusu projede hangi illere dağıtım yapıldığı ve kaç hayvanda hastalığın tespit edildiğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ