Genel
25 Ağustos 2019 ( 907 görüntülenme )

Çift Maaşa VERGİ!..

İktidara yakın üst düzey bürokratları, belediye başkan ve yöneticileri ile kayyum gibi birden fazla yerden maaş alıp gelirini beyan etmeyen bürokratları, yüklü vergi cezaları bekliyor...


FAZLA MAAŞLARI BEYAN ETMELERİ GEREKİYOR

Devlet ya da özel sektörde çalışıp birden fazla kurum ya da işverenden maaş alan tüm ücretlilerin bu ilave gelirlerini Maliyeye ayrıca beyan edip ilave vergi ödemeleri gerekiyor. Aksi halde Maliyenin bu kişileri tespit etmesi halinde ödenmeyen vergiyle birlikte bir o kadar da ceza ve faizi bu kişilerden gerekirse haciz yoluyla alıyor. 

VERGİ DAİRESİNE İŞYAPIYOR?

Birden fazla yerden maaş ve ücret alan torpilli bürokratların çoğunun bu kuralı çiğnediğini iddia eden uzmanlar, Maliye'nin devletten vergi kaçıran bu kişilerin peşine düşülüp düşülmediğini kamuoyuna açıklaması gerektiğini söylediler.

GELİR YÜKSEK VERGİ DÜŞÜK

Bu düzenleme çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması, yani vergide adaletin sağlanması amacıyla mevzuata eklenmişti. Mevcut sisteme göre yıllık geliri 18 bin liraya kadar olanlardan yüzde 15 gelir vergisi alınıyor. Geliri 40 bin, 98 bin ve 148 bin liraya kadar çıkanlardan ise sırasıyla yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35 oranlarında gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Normalde ücret geliri elde edenlerin beyannamesini işverenler yapıyor. Birden fazla işyerinde çalışan kişilerin beyannamesini de her bir işveren ayrı ayrı verip stopaj yoluyla vergisini ödüyor. Ancak birden fazla işverenden elde edilen her bir geliri ayrı ayrı daha düşük vergi dilimine karşılık gelse de bu gelirler toplandığında daha üst vergi dilimine giriyor.

VERGİLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Dolayısıyla bu kişilerin örneğin yüzde 15 ya da yüzde 20'lik vergi oranlarından değil yüzde 27 ve yüzde 35'lik vergi oranlarından vergilendirilmesi gerekiyor. Beyan durumunda işverenin ödediği vergiler düşülüyor, ortaya çıkan ilave verginin tahsilatı yapılıyor.

GELİR İDARESİ İSTERSE HEPSİNİ ORTAYA ÇIKARABİLİR

Uzmanlar, birden fazla yerden maaş ya da ücret alan çok sayıda bürokratın bu kuralı bilmediği ya da daha fazla vergi ödememek için beyanname vermediğini belirtirlerken, “Gelir İdaresi eğer isterse bu kişilerin tamamını ortaya çıkarabilir. Bu durumda bu kişilerden hem vergi cezası hem de faizi tahsil edilir” dediler.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ