Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2500 görüntülenme )

Bu Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Üzebilir...

İhvan terör örgütü listesine alındı...
 Mısır'da, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 18 kişinin, “terör listesi”ne alındığı bildirildi. 
 
Kahire Ceza Mahkemesi'nin daha önce de "Rehberlik bürosu olayları" davasında haklarında hüküm verilen "18 İhvan mensubunun, 3 seneliğine terör listesine alınması" yönünde verdiği karar, resmi gazetede yayımlandı.
 
Kahire Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, listede yer alan isimler şöyle:
 
İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii,
Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır, 
Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci,

HAP Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, 
Rehberlik Konseyi üyesi Reşad Beyumi, 
HAP Genel Sekreteri Muhammmed Said Ketatani,
Eski Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif, 

Mursi'nin danışmanlarından Eymen Hüdhüd
Mustafa Abdulazim Fehmi Derviş,
Abdurrahim Muhammed Abdurrahim,
Muhammed Abdulazim Muhammed el-Beşlavi,
Atıf Abdulcelil Ala es-Semra, 

Üsame Yasin,
Mahmut İzzet,
Hüsam Ebubekir es-Sadık,
Ahmed Muhammed Ahmed eş-Şuse, 
Muhammed Mahmud Zenati,
Rıza Fehmi Abduh Halil(Dış Basın).

31 Mart 2015 tarihinde Ulusalkanal.com.tr'de şu röportaj yayınlanmıştı:

- Erdoğan, neden halen İhvan’ı destekliyor? Türkiye’nin milli çıkarları gereği mi? Yoksa ABD, Erdoğan’ı Mısır’a karşı baskı aracı olarak mı kullanıyor? 

Türk siyasetçilere, Erdoğan’ın neden halen İhvan’ı desteklediğini sorduğumda, iki nedenden ötürü cevabını vermişlerdi; Erdoğan, darbelere karşıdır ve vicdan sahibi bir liderdir... Bu nedenler, bana pek inandırıcı gelmiyor. Erdoğan’ın ABD’nin bölgeye uygulamaya çalıştığı ılımlı İslam projesi içinde bir rolü var. Bu planın bölgedeki köşe başları, Mısır, Tunus ve Türkiye’dir. Türkiye derken, Türk halkından değil fakat Erdoğan Türkiye’sinden bahsettiğimin altını çizmek isterim. Erdoğan, ABD planlarındaki rolü gereği Mısır’da İhvan’a destek vermektedir. 

- Suudi Arabistan’ın yeni kral Salman’ın Mısır ve Türkiye’yi barıştırarak, İran’a karşı bir Sünni blok kurmaya çalıştığı yönünde iddialar var. Mısır bu bloğun içinde yer alırsa İhvan’ın geleceği ne olur? 

Suudiler, İran’ın bölgede yükselen etkisine karşı Türkiye ve Mısır’ı bir araya getirerek bir Sünni Blok kurmaya çalıştığı iddiaları büyük oranda doğrudur. Burada hassas nokta ise Türkiye ve Mısır arasında ki İhvan sorunu... Erdoğan’ın bu birlik uğruna İhvan’a desteğe son vermez. 

- Erdoğan, Suudilerle yakınlaşmak adına İhvan’a desteğe neden son vermesin? 

Çünkü Erdoğan’ın dâhil olduğu ABD projesi, Suudilerin projesinden çok daha büyük... Ayrıca Erdoğan’ın varlığı bu projede yer almaya devam edip etmemesine bağlı. 

Batı, halen dahi Erdoğan’ı destekliyor çünkü Batı’nın çıkarlarına yönelik hareket ediyor. Eğer Erdoğan, ABD’nin çizdiği planların dışına çıkmayı denerse, iktidarda 1 sene dahi kalması mümkün değildir. 

ABD-Erdoğan ilişkisini anlamak için Erbakan’ın El Cezire’ye verdiği röportajı hatırlamak lazım. Erbakan, Erdoğan ve Gül’ün daha iktidarı almadan evvel ABD’nin güdümünde olduklarını ifade etmişti. 

- ABD neden Erdoğan’ı İhvan’ı desteklemeye itiyor? Kendileri açıktan desteklemeyi tercih etmedikleri için mi? 

Müslüman Kardeşler, başından itibaren bir Batı projesidir. İhvan’ın özü İngilizlere dayanır. Şimdilerde ise bu projeyi ABD devam ettiriyor. İhvan’ın yaratılması ve kullanılmasında ki amaç, Ortadoğu haritasının Batı’nın çıkarları içinde tekrar çizilmesidir.. ABD bu projeyi İslami Birlik, Yeni Osmanlı Projesi gibi zarfların içinde sunuyor... Fakat amaçlanan, İslam ülkelerini parçalamak, devletçikler yaratmak. 


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ