ABD'nin Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea'nın geçen haftaki Ankara ziyaretine ilişkin çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Bloomberg'in haberine göre, Billingslea, ziyaret sırasında Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Türk iş insanlarıyla da buluştuğu ve Venezüella ile altın ticareti yapmamaları konusunda uyardı.

ABD TÜRK İŞ ADAMINI UYARDI

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah'ın geçen ay ziyaret ettiği Çorum'daki altın rafinerisinin sahibi Ahlatçı Holding'ten bir yetkilinin de söz konusu buluşmada yer aldığı ve holdingin Venezüella ile altın ticareti yapmaktan vazgeçtiği öne sürüldü. Söz konusu görüşmeye katılan ancak ismini açıklamayan bir kişinin Bloomberg'e yaptığı açıklamaya göre, Billingslea, Venezüella altınını “kanlı altın” olarak nitelendirdi.

'ABD'NİN TEHDİDİ NEDENİYLE ALTIN İŞLEMDEN VAZGEÇİLDİ'

Ahlatçı Holding'in patronu Ahmet Ahlatçı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Aralık 2018'de Venezüella'ya gittiğini ve Venezüella altının holdingin Çorum'daki rafinerisinde işlenmesinin planlandığını hatırlatan Bloomberg, ABD yaptırımları tehdidi nedeniyle planın hayata geçemediğini öne sürdü.

'GİZEMLİ ŞİRKET' 10 AYDA 900 MİLYON DOLARLIK ALTIN TAŞIMIŞ

Bloomberg'in haberinde ayrıca, 'gizemli şirket' ara başlığıyla Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Ekim 2017'deki Ankara ziyaretinin hemen ardından 1 milyon dolar sermayeli Sandes adlı bir şirketin Karakas'tan altın ithalatına başladığını ve 10 ayda 900 milyon dolarlık altın taşıdığını aktardı.

Bunun üzerine Marshall Billingslea'nın Türkiye'ye gelip uyarılarda bulunduğu ve 1 Kasım 2018'de ABD Başkanı Donald Trump'ın Karakas'ın altın ticaretini hedef alan yaptırımları üzerine şirketin altın ithalatına son verdiği aktarıldı.

TÜİK VERİLERİ DOĞRULUYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri de Türkiye'nin Venezüella'dan altın ithalatının kasımda 200 bin dolara, Aralık’ta ise sıfıra düşürdüğünü gösteriyor.

TRUMP: 'BIRAKIN DEDİM BIRAKTILAR'

Bugün ajanslara düşen haber şöyle; ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de 2 yıldan fazla bir süre tutuklu bulunan ve ardından tahliye edilen Rahip Andrew Brunson'la ilgili olarak "'Onu çıkarın, onu bıraksanız iyi olur' dedim ve bıraktılar" ifadelerini kullandı.

ABD'de her yıl düzenlenen 'Ulusal Dua Kahvaltısı'na katılan ABD Başkanı Trump, burada yaptığı 20 dakikalık konuşmasında, kahvaltıda hazır bulunan Rahip Brunson'a da değindi.

Konuşmasında, göreve geldiğinden bu yana ulaşılan başarıları sıralayan Trump, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Andrew Brunson'un tutukluluğu ve tahliyesi süreciyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

TRUMP: BIRAKIN DEDİM BIRAKTILAR, BU BİR MUCİZE’

"Yönetimimde aynı zamanda denizaşırı bölgelerde inançları yüzünden hapsedilen Amerikalı rehineler için de savaşıyor. Geçen Ekim ayında, Türkiye ile Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması konusunda bir anlaşmaya vardık. Ben göreve gelmeden önce uzun süredir içerideydi. Ben, 'Onu bırakmalısınız, bıraksanız iyi olur' dedim ve onlar da bıraktılar. Bu bir mücizeydi, değil mi?"

Kaynak: Sputnik News/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ