TÜRK HUDUDUNDA RUSLAR

Rusya Savunma Bakanlığı, yaklaşık 300 Rus askeri polisin devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırına konuşlandırıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çeçenistan'dan bölgeye gönderilen Rus askeri polisinin bölge halkının güvenliğinin sağlanmasından sorumlu olacağı ve Suriyeli Kürt güçlerin(PKK) sınırın yaklaşık 30 km'lik bölgesinden çekilmelerine yardım edeceği belirtildi.

‘DEVRİYELER BAŞLADI’

Bakanlık, Rus askeri polisinin yanı sıra 20'den fazla zırhlı aracın da bölgeye konuşlandırıldığını duyurdu. Rusya ile Türkiye arasında Salı günü imzalanan ve YPG'nin sınırın 30 km güneyine çekilmesini öngören anlaşma sonrası, Rus askeri polisi bölgedeki ilk devriye görevlerine Çarşamba günü çıktı.

AMERİKA BİRLİK GÖNDERİYOR

Pentagon, Suriye’nin doğusundaki omurgasını terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin oluşturduğu SDG'nin denetimindeki petrol sahalarının korunması amacıyla asker ve zırhlı araç göndermeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bu adımla IŞİD’in petrole erişiminin engellemeyi amaçladıklarını belirtti.

ABD MEKANİZE BİRLİKLER GÖNDERİYOR

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı sona ermesinin ardından toplantıya başkanlık eden ABD Savunma Bakanı Mark Esper, basın toplantısı düzenledi. Suriye’deki gelişmelere değinen Esper, ABD olarak Suriye'de IŞİD'in petrole erişiminin engellenmesini amaçladıklarını, aksi takdirde örgütün yeniden yapılanmak için gereken kaynağa sahip olabileceğini söyledi.

ABD askerler göndereceklerini belirten ancak sayısı vermeyen Esper, “IŞİD'in petrol sahalarına erişmesini engellemek için Deyr Ez Zor'daki pozisyonumuzu güçlendirici bazı adımlar atıyoruz. Bu, bazı mekanize güçleri de içerecek” dedi.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ: ENDİŞELİYİZ

Moskova'dan ABD'nin Suriye'deki askeri varlığı konusunda açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye'deki ABD askerlerinin varlığının Şam'ın izni dahilinde olmadığı için meşru olmadığını söyledi. Rus yetkili, Moskova'nın Washington'dan Suriye konusundaki plan ve niyetlerine ilişkin sürekli değişen sinyallerden de endişe duyduğunu belirtti.

Kaynak:Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ