5129 görüntülenme25 Eylül 2020
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kullandığı ‘Evrensel Hizmet Fonu’ olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bu tabletler, bilgisayarlar, cep telefonları satılırken oradan belli bir miktar vergi alınıyor ve ‘Evrensel Hizmet Fonu’na aktarılıyor bu para. Bu para nerede ve burada ne kadar para toplandı, kimse bilmiyor” dedi.

EĞİTİMDE PARA YOK
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, öğrenci velileri ve öğretmenler ile video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve ailelerinin yaşadığı sorunları dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara yatırım yapacak kaynağı olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

‘TOPLANAN PARALAR NEREDE’
* Parası yok Milli Eğitim Bakanlığı'nın. Örneğin; genel bütçe dışında Milli Eğitim Bakanlığı'nın kullandığı ‘Evrensel Hizmet Fonu' var. Bu tabletler, bilgisayarlar, cep telefonları satılırken oradan belli bir miktar vergi alınıyor ve ‘Evrensel Hizmet Fonu'na aktarılıyor bu para. ‘Evrensel Hizmet Fonu' ile pek çok ihtiyaç giderilebilir. Okulların ihtiyacı giderilebilir, yoksul aile çocuklarının ihtiyacı giderilebilir. Peki bu para nerede ve burada ne kadar para toplandı? Ben milletvekiliyim, bilmiyorum. 600 milletvekili de bilmiyor. Hiçbir veli bilmiyor. Hiçbir öğretmen bilmiyor.”

‘ADI VAR, PARA VAR AMA NEREDE’

* Nerede bu para? Ama biz bir çağrı yaptık Milli Eğitim Bakanlığı'na: tableti, bilgisayarı olmayanlar veya internet erişimine ulaşamayan aileler var. Bu ailelere internet erişiminin sağlanması ve bunun da ‘Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanmasını da söyledik. Ama anladığım kadarıyla adı var, ‘fon' olarak duruyor, para toplanıyor ama bu paraların nereye harcandığını kimse bilmiyor. Temel sorunlarımızdan birisi bu.”

‘SORUN CİDDİ’
* Okulda ciddi sorunlar var. Yani Ezgi öğretmenimiz söyledi, 500 lira bir bütçe okullar için ayrılmış. Gerçekten şöyle bir düşününce öğrenci başına neredeyse 1 lira düşüyor. Dolayısıyla siz kalkıp 1 liralık bir bütçeyle öğrencinin sorununu çözemezsiniz. Bir başka gerçek daha var, o da acı bir gerçek aslında.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ