6472 görüntülenme06 Ağustos 2020
İstanbul’da binlerce kadın Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” demek için bir araya geldi. Eylemde, kadın cinayetleri ve kadına şiddet artarken sözleşmenin iptal edilmesi tartışmalarının bile kabul edilemez olduğu belirtildi.

SÖZLEŞMEYİ UYGULAYIN

“İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu” tarafından kadın haklarını korumak ve sözleşmeye sahip çıkmak için düzenlenen eylem, dün akşam saat 19.00’da Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde başladı. İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” yazan mor maskelerle alana gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “6284’ü uygula” dövizlerini taşıdı.

YAŞAMAK BİZİM HAKKIMIZ

Eylemin açılış konuşmasında “Bu sözleşme etkin uygulanana kadar sokakları da geceleri de meydanları da terk etmiyoruz” denilerek şunlar kaydedildi: “Her gün bir kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Ansızın değil göz göre göre geliyor, kadın cinayetleri. Kadınlara evine dön yuvanı koru diyorlar. Failler devlet eliyle korunuyor. Bugün İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek yerine etkin uygulamayı konuşsalardı Pınar Gültekin, Fatma Altınmakas ve öldürülen kadınlar yaşıyor olacaktı.”

İZMİR’DEKİ GÖZALTILAR PROTESTO EDİLDİ
Öte yandan İzmir’de, İstanbul Sözleşmesi eylemi yapmak için toplanan kadınların gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Kadınlar gözaltıları alkışlar ve ıslıklarla protesto ederek “Kadınları değil, cinayeti engelle” sloganını attı. Eylemin sonunda yapılan basın açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin ele alınacağı AK Parti MYK toplantısının 13 Ağustos’a ertelendiği belirtildi ve “Kadınlar o güne kadar sokaklarda, nöbette, her yerde teyakkuzda olacağız” denildi.

Kaynak: Ajanslar/ gazeteduvar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ