Sağlık
24 Haziran 2021 ( 10197 görüntülenme )

Bilanço 'Vahim'

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını, vaka ve hasta sayısını açıkladı. Bugün 223 bin 385 testin daha yapılmasıyla toplam test sayısı 59 milyon 444 bin 650’ye ulaştı.

752 AĞIR HASTA VAR
Semptom gösteren 498 hastayla birlikte 5 bin 703 yeni vaka tespit edildi. Can kaybı da 59 artarak 49 bin 417’ye yükseldi. Son 24 saatte, 5 bin 846 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 5 milyon 254 bin 708’e ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 2.9, ağır hasta sayısı da 752 oldu.

GENEL BİLANÇO VAHİM
Öte yanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “65 yaş üzeri grupta vefat sayılarının iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek 3 yıl boyunca mevcut ölümlerin üç dört katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir” dedi. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamalarda bulundu:

‘KAYIPLARIMIZDA ARTIŞ VAR’
“Salgın dışında sağlık hizmetine ulaşımın yavaşlaması ya da vatandaşlarımızın salgın dışındaki sebeplerden hastanelere gitmekten imtina etmeleridir. Benzer birçok hastalığın teşhisinde azalış olurken o hastalığa bağlı kayıplarda artışlar yaşadık. Kovid-19 ölümlerini DSÖ'nün kriterlerine göre tespit ettik.”

‘DÜNYA GENELİNDE 10 MİLYON CAN KAYBI’

“Dünya genelinde de durum farklı seyretmedi. Bugün küresel ölçekte en az 3.9 milyon insan hayatını kaybetti ancak doğrulanmamış vakalar ve sağlık hizmetine erişimin kısıtlanması gibi 10 milyonun üzerinde ölüm de Covid-19 ve onun yıkıcı etkisi değerlendiriliyor.”

‘GELECEK 3 YIL ÜÇ DÖRT KATI KADAR KAYIP BEKLENİYOR’
“Üzücü olan hastalığı geçirmiş kişileri hastalığın bıraktığı hasarlarla neyin beklediği konusudur. Gelecek 3 yıl boyunca mevcut ölümlerin üç dört katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir. Bu son derece hazin vahim tablo ve beklentidir.”

‘65 YAŞ ÜSTÜNDE CAN KAYBI İKİ KATTAN FAZLA’

“Salgınla karşılaşmadan önlemler aldık, salgından toplumumuzu korumak için tedbirler aldık ve şimdi de aşıyla salgından tamamen kurtulmanın eşiğindeyiz. Hastalığı geçirdikten ve tamamen iyileştikten 45 gün sonrasında yaşanan ölüm olaylarını incelediğimizde 65 yaş üzeri grupta vefat sayılarının iki kattan fazla arttığını tespit ettik.”

‘GELECEK 3 YIL BU HASARI TELAFİ ETMEKLE GEÇECEK’
“Öyle görünüyor ki gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecektir. Salgın süresince salgından yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik. Salgın sebebiyle ertelenen sağlık hizmetleri sebebiyle yaşadığımız kayıp ise bundan çok daha büyük. Salgın döneminde yüzde 56 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla artış gösterdi.”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ